اصلاح افتادگی سینه ( ماستوپکسی لیفت سینه )

 

بیشتر زنان بعداز وضع حمل و شیردهی افزایش سن وتغییرات وزن تغییراتی در ظاهر سینه هایشان تولید می‌شود . در بیشتر موارد حجم سینه کم شده و پوست الاستیستی ( کشسانی ) خویش را از دست میدهد , سینه ها صورت اولیه شان را از دست میدهند و سفتی شان کم شده و شروع به شل شدن می کنند و هاله و نوک سینه از جای حساس شان که در برجسته ترین قسمت سینه است به سمت پایین جابجا می گردد . به‌این وضعیت اصطلاحا افتادگی سینه ها یا پتوز اطلاق می‌شود . در شدیدترین مدل پتوز نوک سینه ها به طور کامل در زیر سینه ها قرار می‌گیرد .

 

روشهای درمانی

به عمل جراحی درمان  افتادگی سینه ( بیماران بیشتر از اصطلاح کشیدن پوست سینه ها استفاده می نمایند ) ماستوپکسی اطلاق می شود . با این عمل سینه های شل شده مجددا شکل گرفته و بالا می‌آیند ; سوای این که حجم کلی سینه تغییر نماید ، حتی بعلت آنکه در‌این عمل پوست اضافه برداشته شده و بافت سینه بحالت فشرده در می‌آید سینه ها کوچکتر دیده می‌شوند .

– در صورتی سینه شل وحجم آن کم شده اما شکل آن عالی و هاله و نوک سینه در جای مطلوب قرار دارند ( افتادگی جزئی ) تنها با گذاشتن پروتز مناسبی میتوان نتیجه بسیار خوبی بدست آورد . و نیاز به عمل اضافه نیست .

– چنانچه سینه شل وحجم آن کم شده و هاله و نوک سینه پایین تر از حد طبیعی است در شرایطی که شخص از اندازه سینه خود راضی باشد ( حجم فشرده شده سینه داخل سوتین ) در‌این‌حالت‌ پوست بیش تر برداشته شده و از بافت قسمت زیر سینه جهت برجسته و پر کردن قسمت بالای سینه استفاده می شود .

اما چنانچه شخص از سایز فعلی سینه اش راضی نیست ومیخواهد که سینه بزرگتری داشته باشد در‌این‌صورت عمل اصلاح افتادگی هم زمان با گذاشتن پروتز صورت می پذیرد که هر چه افتادگی بیشتر باشد میزان برش جراحی بیشتر خواهد بود برش به دور هاله برای موارد جزئی تر افتادگی , برش به دور هاله و برش عمودی زیر هاله برای موارد  نرمال افتادگی انجام می گردد .

– در موارد شدیدتر افتادگی یا این که وجود پوست بیشتر نیاز به برش به دور هاله و برش عمودی زیر هاله و برش افقی در چین زیر سینه می‌باشد . ( برش لنگری یا T برعکس)

در اینجا نیز در‌صورتی‌که قسمت بالای سینه ها از بافت خالی شده باشد جهت اصلاح آن از پروتز و یا بافت قسمت زیرین سینه خود مریض استفاده می شود . برای اشخاصی که از بزرگی سینه خود راضی نیستند نیز میتوان هم زمان از پروتز جهت افزایش اندازه سینه استفاده کرد . حاملگی، تغییرات شدید وزن افزایش سن احتمالا منجر به شل شدن دوباره سینه ها شوند . توصیه می شود بعد از جراحی دائما سوتین استفاده نمایند .

 

جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه ( ماستوپکسی ) تحت بیهوشی عمومی و یا بیهوشی موضعی همراه با تزریق آرام‌بخش انجام می گردد . این جراحی در بیمارستان و یا  مرکز جراحی مجهز بایستی صورت پذیرد . برای برداشتن پوست اضافه سینه و لیفت دادن بافت‌های سینه , تکنیک‌های مختلفی هست و بسته به نوع تکنیک مورد استفاده , برش‌های ایجاد شده در سینه هم مختلف است . جراح شما مبنی بر سایز سینه‌های شما , فرم آنها , شرایط قرارگیری نوک سینه و میزان ی‌هاله‌ی بدور آن , کیفیت و قابلیت و امکان ارتجاعی پوست و درجه‌ی افتادگی سینه‌ها , روشهای جراحی را انتخاب می نماید .

پس از ایجاد برش‌های جراحی , پوست اضافه‌ی سینه‌ها برداشته می شود و بخیه‌هایی هم در بافت عمقی سینه ایجاد می گردد تا حالت جدید بافت سینه کاملا فیکس شود و آن گاه برش‌های ایجاد شده روی سینه هم بخیه زده می شوند .

 

 

عوارض احتمالی عمل

خوشبختانه , پیدایش عوارض جدی بعداز جراحی لیفت سینه به تدریج رخ می دهد . دلایل و خطرها خاصی که ممکن است شما را تهدید نمایند , گذشته از انجام جراحی به وسیله دکتر معالج توسط کارشناس برای شما توضیح داده می شود.

کلیه عمل‌های جراحی تا حدی با خطراتی همراه است . بعضا از خطرها احتمالی که با هر عمل جراحی احتمال رخ داد آن وجود دارد , عبارتند از :

  • عکس العمل شدید به ماده‌ی بیهوشی
  • هماتوم یا سروما ( تجمع خون یا مایعات در زیر پوست که نیاز به استخراج دارد )
  • خون‌ریزی و عفونت
  • به جا ماندن جراحت جراحی
  • واکنش‌های آلرژیک
  • آسیب به ساختارها و بافت‌ها عمقی
  • عدم دستیابی به نتایج رضایت‌بخش که می تواند منجر لزوم تکرار جراحی شود .
  • تشکیل لخته خون در پاها یا ریه‌ها

شما میتوانید با عمل به دستورها پزشک معالج در خصوص اقدامات قبل و بعداز جراحی , ریسک پیدایش این عوارض را تا حدود زیادی کاهش دهید .

کسب اطلاعات لازم درباره ی عمل بینی در مشهد