همیشه وقتی صحبت از جراحی بینی می شود، افراد تصور می کنند که باید حتما جراحی زیبایی باشد، اما جراحی انحراف بینی یکی از عمل هایی است که برای درمان استفاده می شود و معمولا افرادی برای این کار مراجعه می کنند که دارای مشکلاتی در این زمینه هستند. شما می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و این که هم بینی خود را خوش فرم تر کنید و هم مشکل انحراف آن را حل کنید. در این مقاله از سایت دکتر بیرقی اطلاعات کاملی را در زمینه ی جراحی انحراف بینی به شما ارائه می دهیم.

۱٫انحراف بینی چیست؟

۲٫علل انحراف بینی

۳٫علائم انحراف بینی

۴٫جراحی انحراف بینی

۵٫چرا باید جراحی انحراف بینی انجام دهید؟

۶٫سپتورینوپلاستی

۷٫مزایای سپتورینوپلاستی

۸٫سخن پایانی

انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی و بینی عمل شده

Nasal deviation and nose surgery

اولین سوالی که در این زمینه باید جواب دهیم، این است که اصلا انحراف بینی چیست؟ انحراف تیغی بینی که در عموم جامعه به آن انحراف بینی گفته می شود، اختلالی است که دلیل اصلی به وجود آمدن آن جابجایی دیواره ی نازک بین دو سوراخ بینی است. دیواره غضروفی یا تیغه بینی که در علم پزشکی به آن سپتوم گفته می شود، حرفه ی بینی را به دو بخش راست و چپ تقسیم می کند. وقتی که اندازه گرایش بینی به یک سمت نامتعارف باشد، ما با این مشکل که به آن انحراف بینی می گوییم، مواجه می شویم که راه حل آن می تواند جراحی انحراف بینی باشد. در این شیوه یکی از سوراخ های بینی بزرگ تر از دیگری می شود. انحراف می تواند خفیف و یا خیلی واضخ باشد و این موضوع کاملا به فرد بستگی دارد.

انحرافات شدید باعث ایجاد مشکلاتی مانند کاهش جریان هوا، مشکلات تنفسی و مواردی از این دست می شوند. البته مشکلات دیگری مانند عدم تخلیه بینی و یا عفونت هم می تواند در زمینه انحراف بینی شدید وجود داشته باشد. پس برای جراحی انحراف بینی باید در نظر گرفته شود که ابتدا مشکل بیمار در چه حدی است! زمانی که برای جراحی بینی در مشهد اقدام می کنید این کار در جلسه معاینه و مشاوره به صورت کامل انجام می شود.

علل انحراف بینی

تیغه بینی مانند دیگر اجزای صورت تا زمان سن بلوغ رشد می کند. چون در بینی چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی وجود دارد ممکن است به هر دلیلی یکی از این مراکز کمتر و یا بیشتر از حد عادی رشد کنند و باعث شوند که ساختمان بینی در قسمت تیغه وسط دچار اختلالاتی شود و به سمت اطراف منحرف شود. این کجی بینی در قسمت داخلی بینی بوده و ممکن است در ظاهر فرد تاثیری نگذارد. همچنین اگر به بینی ضربه ایی در سن بلوغ وارد شود ممکن است به عملکرد این مراکز لطمه وارد شود.

علائم انحراف بینی

انحراف بینی

Nasal deviation

 • اختلال در تنفس
 • ایجاد اشکال در سینوس ها
 • خر و پف نمودن در زمان خواب
 • خونریزی های پی در پی از بینی
 • وجود ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق

جراحی انحراف بینی

سپتوپلاستی یا همان عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی، نوعی جراحی است که در آن به صورت ویژه و تخصصی تنها بر درمان این اختلال تمرکز می شود. در واقع پزشکان می خواهند با استفاده از این روش تنها تنفس فرد را بهبود ببخشند و مشکلی که از آن رنج می برد  را حل کند. این شیوه به کسانی توصیه می شود که دیگر انحراف بینی تب و تاب را از آن ها گرفته است و باعث شده است که دچار مشکل شوند. در ظاهر بینی این روش خیلی نمی تواند، تغییرات محسوسی ایجاد کند، اما ایجاد تغییرات نامحسوس به وفور دیده می شود. در نظر داشته باشبد که هدف از جراحی انحراف بینی زیبایی نیست بلکه بهبود بخشیدن تنفس و مواردی از این دست می باشد.

چرا باید جراحی انحراف بینی انجام دهید؟

مزایا و کاربردهایی که این عمل جراحی باعث آن ها می شود، زیاد است که در ادامه به چند نمونه آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • بهبود تنفس: وقتی که جریان هوا و راه آن باز می شود، فرد می تواند بهتر تنفس کند. این کار باعث افزایش آرامش بیمار نیز می شود.
 • بهبود حس بویایی: آخرین مزیتی که به آن می پردازیم، بهبود حس بویایی بعد از جراحی انحراف بینی چرا که فرد می تواند بهتر تنفس کند و بو اجسام را درک کند.
 • عفونت سینوسی کمتر: یکی از شایع ترین مشکلاتی که افراد داری انحراف بینی از آن رنج می برند، عفونت سینوسی است که با باز شدن مجراهی بینی و تخلیه عادی دیگر شاهد چنین مشکلاتی در فرد نخواهیم بود.
 • کیفیت خواب فرد بهتر می شود: کسانی که دچار انحراف بینی هستند در هنگام خواب دارای مشکلات بیشتری هستند چرا که تنفس آن ها سخت تر است! اما بعد از انجام عمل و بهبود انحراف بینی شاهد این هستیم که کیفیت خواب بیمار نیز افزایش پیدا می کند.

سپتورینوپلاستی(جراحی انحراف بینی و عمل زیبایی)

برخی از بیماران برای این که تناسب بینی با دیگر اجزای صورت داشته باشند و اعتماد به نفسشان به مراتب بیشتر شود، تصمیم می گیرند که از سپتورینوپلاستی که در واقع ترکیب جراحی انحراف بینی و عمل زیبایی بینی است، استفاده کنند. انجام این کار علاوه بر داشتن مزیت های عمل انحراف بینی مانند بهبود تنفس، بهبود کیفیت خواب فرد، عفونت سینوسی کمتر و بهبود حس بویایی، مزیت های عمل زیبایی بینی را نیز دارد.این نوع از عمل جراحی بینی بسیار شایه بوده است و با کارکردی که دارد، اکثر افراد را ترغیب می کند که از آن استفاده کنند. شما هم می توانید از این شیوه استفاده کنید و یک بینی زیبا و بدون انحراف داشته باشید. در این زمینه اگر نیاز به معاینه و یا مشاوره رایگان دارید، می توانید با ما تماس بگیرید.

مزایای سپتورینوپلاستی

ترکیب جراحی انحراف بینی و عمل زیبایی

Septorhinoplasty

شایع ترین مزایای این نوع عمل عبارت اند از:

 • خر و پف را درمان می کند
 • گرفتگی ظاهری بینی را بهتر می کند
 • ظاهر بینی کج شده را بهبود می بخشد
 • شکل بینی را به بهترین نحو تغییر می دهد
 • و …

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد جراحی انحراف بینی نوعی عمل بینی می باشد که برای رفع انحراف بینی و مشکلات ناشی از آن مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که برای این نوع جراحی بینی اقدام می کنید جراح ابتدا میزان مشکل شما را بررسی می کند و سپس جراحی را انجام می دهد. بهتر است این کار را نزد یک فرد با تجربه و با مهارت انجام دهید تا از مزایای آن به صورت کامل بهره مند شوید.