شاید قصد جراحی بینی در مشهد داشته باشید و از دیگران شنیده  باشید که درباره عمل جراحی خود ناراضی بودند و بعد از عمل جراحی برای برداشت کردن پانسمان ها  با درد و ناراحتی بسیار زیادی روبرو بوده اند. یکی از دلایل نارضایتی و ناراحتی بیماران بعد از عمل جراحی پانسمان است به نام تامپون بینی که کاربرد این پانسمان برای زخم های درون بینی می باشد. البته امروزه تامپون بینی برای عمل های جراحی به صورت کمتر استفاده می گردد و به دلیل پیشرفت و توسعه علم جراحی زیبایی ازین تامپون های بینی دیگر استفاده نمی شود یا به صورت خیلی کم استفاده میشود. در ادامه مقاله تلاش کردیم تا با ارائه اطلاعات دقیق از انواع تامپون و کارکرد آنها شما را بهتر آشنا کرده و بتوانیم موارد استفاده بهتر آنها را دریافت و مطمئن شوید.

۱٫تامپون های بینی چه کاری را انجام می دهند

۲٫در چه موقعیت های استفاده از تامپون ضروری نیست؟

۳٫انواع مختلفی از تامپونها وجود دارد 

۴٫آیا امروزه از تامپون  استفاده می گردد

۵٫آیا تامپونها تاثیری در تسریع بهبود زخم ها دارند

۶٫آیا تامپون و گچ داخل بینی باعث دفرمه شدن بینی می گردد؟

۷٫سخن پایانی

تامپون های بینی چه کاری را انجام می دهند

تامپون بینی

Nasal swab

تامپونها، استخوان وسط و یا به عبارتی تیغه وسطی بینی را مستحکم نگه داشته و به همین منظور تیغه وسط بینی صاف و منظم خواهد ماند. از جمله دیگر کارهایی که تامپونهای بینی انجام می دهند جلوگیری از خونریزی و بهبود زخم های داخلی بینی بیمار می باشد. اما با پیشرفت تکنولوژی و توسعه علوم پزشکی دیگر استفاده از تامپون های بینی متداول نیست و جراحان زیبایی کمتر از این پانسمان  های بسیار حجیم و دردناک استفاده می کنند. زیرا باعث ایجاد التهاب و درد شدید برای بیمار در هنگام خارج کردن آنها بوده است. اما گاهی برای بعضی از بیماران که خونریزی های بسیار شدیدی را داشتند از این نوع از تامپون ها که به صورت کوچک هستند یا مینی تامپون شناخته می شوند استفاده می گردد.

در چه موقعیت های استفاده از تامپون ضروری نیست؟

موارد مختلفی برای استفاده نکردن از این پانسمان وجود دارد. اما لازم به ذکر است که به عنوان یکی از ابزارهای پزشکان این پانسمان قطعاً مورد استفاده آنها قرار خواهد گرفت. موارد منع مصرف آنها بسیار خاص بوده است. در حالتی که جراح از بخیه های قابل جذب که به صورت دقیق در محل به کار برده است. و نیاز به نگه دارنده ندارد استفاده می شود. در چنین حالت هایی بیمار هم در آرامش است. در شرایطی که جراح بینی با استفاده از روش آندوسکوپی زائده های استخوانی و اصلاحات مورد نظر خود را در داخل بینی ایجاد کرده است.  استفاده از تامپون نیاز نمی‌باشد.

شرایط استفاده از تامپون

Interior of nose

البته تمامی موارد اشاره شده فوق امکان انجام آن ها وجود دارد اما در حین جراحی و انجام دادن عمل جراحی زیبایی بینی این جراح است که با استفاده از امکاناتی که برای او قرار داده شده است بهترین گزینه را انتخاب کند.دقطعاً تامپون‌بینی یکی از گزینه ها برای جلوگیری از خونریزی های بعد از عمل و نگهدارنده خوبی برای تیغه بینی از سوراخ های داخلی می باشد که بسته به عملکرد و نوع بینی شخص بیمار تمامی موارد عنوان شده متغیر می باشد و اما بروز موارد مختلفی در هنگام عمل و استفاده از این پانسمان محتمل می باشد. قالب بیمارانی که از تامپون ترس دارند و از دردها و عوارض آن دوری می کنند.

انواع مختلفی از تامپونها وجود دارد 

تامپون ها به به دو نوع مجرا دار یا لوله دار یا تامپون معمولی عنوان می‌شوند. که هر دوی این مدل از تامپون ها در هنگام جراحی امکان استفاده دارند اما همانطور که اشاره شد با توسعه تکنولوژی و علوم جراحی زیبایی استفاده از این تامپون ها کاهش پیدا کرده و با بخیه های جذبی و و سوزاندن محل هایی که دچار خونریزی است احتمال خونریزی بعد از عمل را کاهش می دهیم.

آیا امروزه از تامپون استفاده می گردد

بله تامپون بینی به عنوان یکی از پانسمان های ضروری بعد از  عمل جراحی بینی استفاده می گردد که در حالتهای مختلف تامپون حفره دار یا لوله‌ای و تامپون معمولی استفاده می گردد و در حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت این تامپون ها در بینی بیمار قرار دارد و شاید بیشتر در بینی فرد بیمار قرار بگیرد.

آیا تامپونها تاثیری در تسریع بهبود زخم ها دارند

قطعاً به عنوان یک پانسمان که در عمل جراحی استفاده می شود. باعث محکم نگه داشتن تیغه بینی و جلوگیری از خونریزی های درون بینی خواهد شد و با توجه به نظر برخی از متخصصان این مورد از تامپون ها برای استحکام و جلوگیری از خونریزی استفاده می‌گردد. اما استفاده این پانسامان مورد توجه بیماران نیست و آنها به دنبال عدم استفاده از این مورد می باشد. لذ پزشکان هم به دنبال خواسته بیماران دست به ایجاد این تغییرات میزنند.

 آیا تامپون و گچ داخل بینی باعث دفرمه شدن بینی می گردد؟

خیر گچ و تامپون به عنوان پانسمان  و نگهدارنده استخوان بینی استفاده می شوند. و غالباً بیماران بر اساس شکل ظاهری بعد از عمل که در پانسمان و گچ قرار دارد بینی را در نظر می گیرند اما تغییراتی که در بعد از عمل و خارج کردن پانسمان ها و گچ از بینی می گردد شکل ظاهری بینی را بسیار موجب تغییر میکند.

سخن پایانی

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد تامپون بینی نوعی پانسمان برای ترمیم زخم های درون بینی می باشد که امروزه به مراتب کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پانسمان با مستحکم نگه داشتن استخوان وسط و یا به عبارتی تیغه وسطی بینی سبب می شود که تیغه وسط بینی فرم صاف و منظم خود را از دست ندهد.