بینی استخوانی نوعی بینی است که دارای پوستی با ضخامت کم و استخوان مقاوم در ساختار خود می باشد. این نوع بینی از انعطاف بیشتری نسبت به بینی های گوشتی برخوردار است و جراح به راحتی می تواند به آن شکل دهد. در بینی های استخوانی بهبودی پس از عمل بینی زودتر حاصل می گردد و نتیجه نهایی بهتری نسبت به عمل گوشتی حاصل می شود. در این مطلب سعی بر این شده تا شما را با عمل بینی استخوانی و ویژگی های آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

۱_بینی استخوانی به چه نوع بینی گفته می شود؟

۲_خصوصیات بینی استخوانی

۳_تفاوت بینی استخوانی و گوشتی

۴_اهداف عمل بینی

۵_عمل بینی استخوانی مناسب چه افرادی است؟

۶_اقدامات زمان عمل زیبایی بینی استخوانی

۷_سخن پایانی

بینی استخوانی به چه نوع بینی ای گفته می شود؟

بینی استخوانی به چه نوع بینی ای گفته می شود؟

بینی استخوانی

بینی استخوانی به نوعی از بینی گفته می شود که پوست آن از ضخامت کمی برخوردار است. در واقع ضخامت پوست از ویژگی های شاخصی می باشد که مشخص می کند بینی شما از نوع استخوانی است یا گوشتی.

بینی های استخوانی یا غضروفی دارای پوستی نازک و استخوان مقاومی در ساختار خود می باشند. آن ها برخلاف بینی های گوشتی به علت دارا بودن پوست نازک از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند. و به همین علت جراح به راحتی می تواند به بینی استخوانی شکل دهد و همینطور نتیجه نهایی بهتری از عمل بینی استخوانی حاصل می شود. از جمله عوامل ایجاد بینی های استخوانی رشد بیش از حد استخوان تحت عوامل وراثتی و وارد شدن ضربات فیزیکی به بینی می باشد. بینی های قوزدار و بینی های عقابی از جمله بینی های استخوانی محسوب می شوند. به طور کلی بینی های استخوانی با ویژگی های ذکر شده جزو ایده آل ترین بینی ها برای انجام جراحی بینی می باشند.

خصوصیات بینی استخوانی

از مهم ترین خصوصیات عمل بینی استخوانی این است که خلاقیت جراح برروی بافت سخت استخوانی و غضروف آن قابل مشاهده می باشد. دیگر خصوصیات این نوع بینی عبارت است از:

 • برخورداری از غضروف های محکم و قوی
 • در سر بینی افتادگی و پهنی کمتر دیده می شود.
 • برخورداری از پوست نازک و متوسط همراه با انعطاف بالا
 • قابل مشاهده بودن تمامی جزئیات استخوانی از زیر پوست
 • چربی این گونه بینی ها بسیار کمتر از بینی های گوشتی است.
 • قرار گیری لایه استخوانی در قسمت بالا و لایه غضروفی در قسمت پایین نزدیک نوک بینی

تفاوت بینی استخوانی و گوشتی

بینی های استخوانی به آن دسته از بینی ها گفته می شود که ناهنجاری های آن ها در پشت بینی در محدوده بالاتر از نوک بینی و در طول دیواره ه ها قرار دارد. ذر مقابل به آن دسته بینی هایی که ناهنجاری های آن ها در قسمت نوک و دیواره های دوسوراخ بینی که اسکلت آن ها از جنس غضروف و نرم بوده قرار دارد بینی گوشتی گفته می شود.

بینی گوشتی از ساختمان استخوانی ضعیف با پوست ضخیم برخوردار می باشد در حالی که بینی استخوانی اسکلت استخوانی محکم و قوی تر با پوستی ظریف دارد. عمل بینی گوشتی به دلیل برخورداری از پوست با ضخامت بالا به مراتب سخت تر از بینی استخوانی می باشد. همچنین میزان تورم، دوران نقاهت و گاهی مقدار کبودی در بینی گوشتی بیشتر از عمل بینی استخوانی می شود. به همین سبب در جراحی بینی گوشتی، روند بهبودی از سرعت کمتری برخوردار می باشد.

اهداف عمل بینی

اهداف عمل بینی

بینی عمل شده از نمای جانبی

به طور کلی اهداف جراحی بینی را به صورت زیر می­توان خلاصه کرد:

هر ساله هزاران نفر بینی خود را عمل می کنند. عمل بینی می تواند یک روش ترکیبی برای بهبود شکل و عملکرد بینی باشد و یا هدف از انجام آن تنها زیبایی فرم بینی باشد. از جمله اهدافی که مردم را به انجام عمل بینی تشویق می کند عبارت اند از :

 • کاهش طول بینی
 • بازیابی اعتماد به‌ نفس
 • صاف کردن بینی ­های کج
 • رفع مشکلات تنفسی بینی
 • ترمیم آسیب های وارده شده از عمل قبلی به بینی
 • ایجاد تناسب در بینی های آسیب دیده بر اثر جراحت
 • از بین بردن برجستگی های بینی استخوانی و گوشتی
 • باریک کردن بینی های بسیار پهن و نامتناسب با فرم صورت
 • بهبود اشکالات ایجادشده در تنفس و بازسازی راه هوایی بینی

عمل بینی استخوانی مناسب چه افرادی است؟

فردی که بینی استخوانی دارد مجاز به انتخاب هریک از فرم های بینی می باشد چرا که استخوان ها و غضروف های بینی اش محکم بوده و ضخامت پوست آن کم می باشد، در نتیجه فرم دادن به آن به راحتی قابل انجام است. فرد دارای بینی استخوانی می تواند با توجه به فاکتورهای زیر بهترین فرم بینی را برای خود انتخاب کند:

جنسیت

معیارهای زیبایی در خانم ها و آقایان با یکدیگر متفاوت می باشد، به گونه ای که هرچه اجزای صورت خانوم ها ظریف تر باشد زیباتر بوده و جذابیت آقایان به استخوانی و عضلانی بودن صورت شان بستگی دارد. به همین علت جراحی بینی فانتزی برای آقایان مناسب نیست چرا که از جذابیت آن ها کم می شود.

سلیقه افراد

به علت این که در نهایت بیماران باید از نتیجه عمل خود رضایت داشته باشند، سلیقه افراد به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین فرم بینی به کار می رود.

اقدامات زمان عمل زیبایی بینی استخوانی

اقدامات عمل بینی استخوانی

Measures of bone nose surgery

جراح بینی در مشهد در جلسه مشاوره با مراجعه کنندگان، بینی را از لحاظ اندازه، شکل، ضخامت ، تقارن، وجود انحراف در تیغه و ضخامت پوست مورد بررسی قرار می دهد.

برای عمل بینی استخوانی برش هایی با توجه به روش باز یا بسته که انتخاب آن بستگی به ایرادات بر روی بینی و نظر جراح دارد، ایجاد خواهد شد. سپس جراح پوست را از ساختار بینی جدا کرده و طی انجام عملیات استئوتومی تغییراتی روی غضروف و استخوان بینی انجام می دهد. در مواردی برای ایجاد ظرافت از سمباده نیز استفاده می شود.

پس از انجام تغییرات و فرم دهی بینی، پوست بدون هیچ تغییری بر روی ساختار بینی قرار می گیرد و با بخیه زدن و گذاشتن اسپیلینت جراحی بینی پایان می یابد.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب فوق توضیح داده شد جراح در عمل بینی های استخوانی به راحتی می تواند تغییرات را اعمال کند و به آن فرم دهد. فاکتورهایی جهت انتخاب بهترین فرم بینی برای کسانی که قصد عمل بینی خود را دارند تعریف شده است که شامل جنسیت و سلیقه افراد می باشد. در هنگام مراجعه به جراح بینی جهت انجام عمل بینی، جراح بینی را مورد بررسی قرار داده و به شما درمورد فرم هایی که استفاده از آن ها به زیبایی صورت می افزاید مشاوره می دهد، شما می توانید با توجه به جنسیت خود و سلیقه ای که دارید فرم مورد علاقه خود را انتخاب کنید تا در پایان از نتیجه نهایی بینی خود رضایت کامل را داشته باشید.