تزریق چربی

در عمل تزریق چربی، سلولهای چربی از یک ناحیه بدن مانند شکم، پهلوها یا ران به یک ناحیه دیگر مانند صورت یا باسن تزریق می شود. این عمل منجر به افزایش حجم می شود و به عنوان یک پر کننده (فیلر) طبیعی عمل می کند. علاوه بر این، منجر به شادابی پوست نیز می شود. اگر فردی تمایل به ایجاد حجم زیاد داشته باشد، ممکن است نیاز به دو یا سه بار تزریق داشته باشد.

موارد مصرف:

یکی از شایع ترین موارد استفاده تزریق چربی، حجیم کردن لب ها می باشد. مزیت تزریق چربی نسبت به ژل (کلاژن، هیالورونیک اسید) آن است که جابجا نمی شود و حالت گلوله گلوله پیدا نمی کند و دائمی می باشد. مزیت آن نسبت به پروتز آن است که حالت خشک و مصنوعی پیدا نمی کند.

برای چین های خنده که در اثر افزایش سن و افتادگی چربی های گونه ایجاد می شود، بهترین اقدام عمل جراحی لیفت صورت است که یک جراحی قدرتمند است که باید در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام شود. برای افرادی که هنوز جوانتر هستند و یا آن قدر افتادگی صورت ندارند که نیاز به عمل جراحی داشته باشند، تزریق چربی گزینه مناسبی است. هر چند به مرور در طی چند سال و با بالاتر رفتن سن چین ها عمیق تر خواهند شد و در نهایت برای ایجاد یک صورت جوان نیاز به عمل جراحی خواهد بود.

در افرادی که گونه های گود افتاده دارند، هر دو گزینه تزریق چربی و پروتز مناسب هستند. پروتز گونه حالت استخوان برجسته گونه ایجاد می کند و تزریق چربی حالت پری نسج زیر پوست. اگر استخوان گونه شما فرورفته است، با یک بار عمل پروتز می توانید به حجم دلخواه برسید. این عمل از داخل دهان یا لبه پلک پایین انجام می شود. پروتز به استخوان پیچ می شود و جزئی از استخوان می شود و احتمال جابجا شدن ندارد. در صورتی که می خواهید نسج نرم گونه افزایش یابد می توانید تزریق چربی انجام دهید.

نمونه تزریق چربی

برای نمونه های بیشتر در اینستاگرام بر روی عکس کلیک کنید…

تزریق چربی در پلک ها مناسب نمی باشد اما اگر کسی شیار بین پلک پایین و گونه داشته باشد، می توان با تزریق چربی آن را بهتر کرد. البته ممکن است مشکل اصلی در پف و چربی اضافه پلک پایین باشد که نیاز به عمل پلک پایین خواهد داشت. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق چربی در باسن بمراتب بهتر و کم عارضه تر از پروتز می باشد. اگر حجم زیاد مورد نیاز است، بهتر است در اتاق عمل انجام شود و ممکن است نیاز به سه بار تزریق باشد.

برای پیشانی، تزریق چربی مناسب نیست و تزریق بوتاکس یا جراحی لیفت آندوسکوپیک پیشانی توصیه می شود.

برای بزرگتر و سفت کردن سینه ها تزریق چربی مناسب نمی باشد زیرا در آینده ممکن است در سونوگرافی و ماموگرافی اختلال ایجاد کند. بعلاوه، نیاز به بیهوشی طولانی مدت دارد و ممکن است سه بار لازم باشد. پروتز سینه عمل خیلی مناسب تر با بیهوشی خیلی کوتاه تر است و در مقایسه با تزریق چربی که سرپایی انجام شود احتمال عوارض کمتری دارد.

در سن بالاتر، تزریق چربی برای پشت دستها می تواند به شادابی و زیباتر شدن دستها کمک کند.

نحوه انجام:

تزریق چربی را می توان بصورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام داد. ناحیه برداشت چربی (شکم، پهلوها یا ران) و ناحیه تزریق بی حس می شود و سپس کشیدن و تزریق چربی انجام می شود. عمل حدود نیم تا یک ساعت طول می کشد. پس از آن می توانید منزل بروید. می توان در افرادی که تحمل درد ندارند یا زمانی که فرد قصد عمل دیگری تحت بیهوشی دارد یا مواقعی که حجم تزریق زیاد است، تزریق چربی را با بیهوشی در اتاق عمل انجام داد. در این صورت نیاز به بستری شب در بیمارستان نخواهد بود.

بعد از عمل ورم در ناحیه تزریق ایجاد خواهد شد و در محلی مانند پلک ممکن است کبودی نیز ایجاد شود. توصیه می شود در صورت امکان ناحیه تزریق بالاتر نگه داشته شود (مثلا در مورد صورت و دست) و تحت فشار نباشد (مثلا در مورد باسن به پشت نخوابید و روی صندلی ننشینید). از یخ استفاده نکنید. ناحیه تزریق را ماساژ ندهید.

نتایج عمل:

 

بطور میانگین، در طی سه هفته تقریبا نیمی از چربی تزریق شده از بین می رود. البته میزان جذب بستگی به جنس و تراکم چربی های فرد نیز دارد. چربی کشیده شده از ران نتایج بهتری از شکم دارد. چربی که باقی می ماند تا آخر عمر باقی خواهد ماند. مانند بقیه چربی های بدن با چاق و لاغر شدن زیاد و کم خواهد شد.

در صورتی که تمایل به حجم بیشتری داشته باشید، ممکن است نیاز به تزریق بار دوم و سوم باشد. در تزریق های بعدی چربی بیشتر و بیشتری می توان تزریق کرد اما هر بار تزریق در هر صورت محدودیتی دارد و در صورت تزریق بیش از حد، درصد جذب بیشتر خواهد شد و نتیجه کمتر می شود. فواصل بین تزریقات حداقل ۲-۳ ماه است.

مشاهده  اطلاعات لازم در مورد عمل بینی در مشهد