مدت زمان مطالعه مقاله تیروئید و جراحی بینی: ۸ دقیقه

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در جلو گردن و دقیقا زیر سیب گلو قرار گرفته است. این غده با تولید هورمون های مورد نیاز بدن، وظیفه سوخت و ساز بدن را انجام می دهد. در صورتی که غده تیروئید کار خود را به درستی انجام ندهد سبب بروز بیماری های خطرناکی نظیر پر کاری و کم کاری تیروئید می شود که کم کاری تیروئید به زمانی گفته می شود که غده تیروئید هورمون های بسیار کمی از خود ترشح می کند و پرکاری تیروئید نیز زمانی است که غده تیروئید هورمون های بسیاری تولید می کند، که هر دو سبب ایجاد مشکلات بسیاری در بدن می شوند.

مقدمه

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در جلو گردن و دقیقا زیر سیب گلو قرار گرفته است. این غده با تولید هورمون های مورد نیاز بدن، وظیفه سوخت و ساز بدن را انجام می دهد. در صورتی که غده تیروئید کار خود را به درستی انجام ندهد سبب بروز بیماری های خطرناکی نظیر پر کاری و کم کاری تیروئید می شود که کم کاری تیروئید به زمانی گفته می شود که غده تیروئید هورمون های بسیار کمی از خود ترشح می کند و پرکاری تیروئید نیز زمانی است که غده تیروئید هورمون های بسیار تولید می کند، که هر دو سبب ایجاد مشکلات بسیاری در بدن می شوند. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

افزایش وزن

اختلال حافظه

کاهش ضربان قلب

پوست نازک

تحریک پذیری

امکان دارد برای افرادی که دچار بیماری تیروئید می باشند و قصد انجام جراحی بینی در مشهد را دارند، این سوال پیش بیاید که آیا تیروئید و جراحی بینی در یک دیگر تداخل ایحاد می کنند و ممکن است جراحی بینی خطرناک واقع شود؟ جواب این سوال را می توان اینگونه داد که تیروئید و جراحی بینی بر یک دیگر اثر می گذارند، به عنوان مثال بیهوشی در افرادی که دچار کم کاری تیروئید می باشند ممکن است سبب ایجاد بیماری میگزدم شود. در این مقاله سعی بر این کرده ایم تا شما را با تیروئید و تداخل آن با جراحی بینی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تیروئید چیست؟

تيروئيد غده اي پروانه ای شکل در جلوی گردن می باشد که وظایف بسیار مهم و حیاتی بدن را بر عهده دارد. تیروئید دو هورمون تیروکسین و تری یدو تیرونین را می سازد که این هورمون ها تاثیرات بسیار گسترده ای در بدن می گذارند. کار آن ها تنظیم چگونگی مصرف و ذخیره انرژی بدن می باشد. غده تیروئید علاوه بر هورمون های t3 و t4  هورمون کلسی تونین را نیز تولید می کند که مسئولیت تنظیم مقدار کلسیم خون بر عهده آن است.

در حقیقت می توان گفت تیروئید مسئولیت سوخت و ساز بدن را نیز عهده دار است که عملكرد آن توسط غده ديگري در بدن به نام هيپوفيز تنظيم مي شود. هيپوفيز در مغز قرار دارد و با ترشح هورمون محرك تيروئيد، باعث افزايش ترشح هورمون هاي تيروئيد مي شود. تيروئيد ممكن است دچار كم كاري يا پركاري شود. هرگونه اختلال در کارکرد غده تیروئید، تغییر در میزان نرمال ترشح غدد تیروئیدی و تغییر اندازه و شکل غده تیروئید منجر به بیماری خاصی در بدن می شود که در ادامه به توضیح مهم ترین آن ها پرداخته ایم.

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید به زمانی گفته می شود که تیروئید دیگر نتواند هورمون های مورد نیاز را به میزان کافی تولید کند. میزان پایین هورمون های تیوئید می تواند روی تمامی بدن تاثیر گذار باشد. برای مثال کم کاری تیروئید می تواند سبب ایجاد احساس خستگی و ضعف در بدن شود. افراد با سنین مختلف می توانند به این بیماری دچار شوند اما احتمال ابتلا در افراد مسن تا نسبت به سایر افراد، بیشتر می باشد. در زنان بالای ۶۰ سال ریسک بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید وجود دارد، همچنین سابقه خانوادگی نیز در این رابطه موثر است.

در صورتی که کم کاری تیروئید درمان نشود، میزان کلسترول بدن افزایش می یابد و همچنین اگر در طول بارداری مبتلا به این بیماری باشید به جنین آسیب وارد می شود. اما جای نگرانی نیست چرا که با مصرف داروهای مناسب می توانید این بیماری را درمان کنید.

علائم کم کاری

از جمله علائم کم کاری تیروئید می توان به موارد زیر اشاره نمود.

کما

یبوست

ضعف بدن

افسردگی

افزایش وزن

اختلال حافظه

کاهش ضربان قلب

حساسیت به سرما

خشک شدن پوست

خستگی بیش از حد

شناسایی و درمان کم کاری

زمانی که برای شناسایی و درمان کم کاری تیروئید به پزشک مراجعه می کنید، پزشک در ابتدا آزمایش خون می گیرد تا میزان TSH و سطح هورمون تیروئید را مورد بررسی قرار دهد. سطح بالای TSH و مقدار کم تیروکسین می تواند بدین معنا باشد که تیروئید شما کم کار است. همچنین ممکن است که این مقادیر نشان دهنده این باشند که غده هیپوفیز، میزان TSH بیشتری ترشج نموده و سعی بر این دارد غده تیروئید را جهت تولید هورمون تحریک کند.

برای اینکه کم کاری تیروئید درمان شود باید قرص هورمون تیروئید را مصرف نمایید. البته این نکته حائز اهمیت می باشد که دوز مناسب قرص از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که مصرف زیاد هورمون تیروئید سبب بروز علائم پر کاری تیروئید می شود.

پر کاری تیروئید چیست؟

پر کاری تیروئید به زمانی گفته می شود که غده تیروئید هورمون بسیاری تولید کند که این اختلال یک درصد از زنان جهان را درگیر کرده و در مردان کمتر شایع می باشد. بیماری گریوز (Graves) متداول ترین دلیل پر کاری تیروئید به شمار می رود که هفتاد درصد بیماران پر کاری تیروئید به آن مبتلا هستند. ندول یا گره تیروئید (اختلالی که به آن گواتر گره ای سمی یا گواتر چندگره ای هم گفته می شود) نیز ممکن است سبب شود که غده تیروئید بیش از اندازه هورمون تولید کند.

علائم پر کاری تیروئید

اضطراب

بی قراری

تعریق زیاد

لرزش بدن

کاهش وزن

عصبی بودن

پوست نازک

تحریک پذیری

مشکل خواب

ضعف عضلات

ضربان قلب بالا

مو و ناخن شکننده

چشم های برآمده (در موارد بیماری گریوز)

شناسایی پرکاری

اگر در آزمایش خونی که پزشک می گیرد، میزان تیروکسین (هورمون تیروئید) زیاد باشد و TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید) کم باشد، نشان دهنده پر کاری تیروئید می باشد. همچنین دکتر ممکن است برای تشخیص پر کاری تیروئید ید رادیو اکتیو را به صورت خوراکی به شما بدهد و یا آن را تزریق کند، سپس  میزان ترشحات غده تیروئید را اندازه گیری نماید. تیروئید ید وارد شده به بدن را مصرف می کند تا هورمون های خود را تولید کند. مصرف زیاد ید رادیو اکتیو توسط تیروئید نشان دهده پر کاری آن می باشد.

درمان پرکاری

موارد زیر راهکارهایی برای درمان پر کاری تیروئید می باشند.

دارو های ضد تیروئید مثل متی مازول (تاپازول) برای جلوگیری از تولید هورمون های تیروئید ساخته شده اند.

سطح بالای ید رادیواکتیو به غده ی تیروئید آسیب می رساند. بیمار، ید رادیواکتیو را به شکل قرص مصرف می کند. غده ی تیروئید همزمان با جذب ید، ید رادیواکتیو را نیز جذب می نماید که سبب وارد شدن آسیب به غده می شود.

از طریق انجام عمل جراحی می توان غده تیروئید را برداشت.

بیمارانی که به روش های ید رادیواکتیو یا جراحی، غده ی تیروئید خود را از دست می دهند، دچار کم کاری تیروئید خواهند شد و روزانه باید هورمون تیروئید را مصرف نمایند.

تیروئید با جراحی بینی تداخل ایجاد می کند؟

تیروئید و جراحی بینی تا حدودی با یک دیگر تداخل ایجاد می کنند. جراحی بینی اغلب برای بیمارانی که دچار تیروئید پر کار می باشند، می تواند خطرناک واقع شود. برای افرادی که از تیروئید پر کار برخوردار هستند، قبل از انجام عمل بینی باید با مصرف دارو، پرکاری تیروئید را کنترل و سپس اقدام به جراحی بینی نمود. افرادی که دارای تیروئید کم کار می باشد به مواد بیهوشی حساسیت نشان می دهند. به گونه ای که سبب افت فشار و توقف نبض آن ها می شود و همچنین به هوش آمدن آن ها نیز با تاخیر صورت می گیرد. بیهوشی افراد دارای تیروئید کم کار امکان به وجود آمدن کمای میگزدم را بالا میبرد که موارد زیر را به همراه دارد.

اختلال روانی

افت فشار خون

کاهش دمای بدن

کاهش دم و بازدم

کاهش ضربان قلب

کاهش سدیم خون

برای مقابله با این شرایط، در ابتدا باید خون بیمار گرم شود و سپس سینتروئید و استروئید به آن تزریق گردد. پس از انجام عمل بینی نیز، بیمار باید در بخش مراقبت های ویژه تحت کنترل باشد و ترکیبات خونی وی مورد بررسی قرار گیرد.

سخن پایانی

همان طور که در مطلب بالا گفته شد تیرونید غده ای در جلو گردن و زیر سیب گلو می باشد که وظیفه سوخت و ساز بدن را عهده دار می باشد. این غده اگر دچار مشکل شود سبب بیمار هایی نظیر کم کاری و پر کاری تیروئید می شود که از جمله خطرناک ترین بیمار ها می باشند و آسیب های بسیاری به بدن وارد می کنند. بیماران تیروئیدی که قصد انجام جراحی بینی را دارند باید تحت نظارت پزشک خود آزمایش های خون و متابولیک را به طور کامل انجام دهند تا وجود یا عدم وجود هرگونه مشکل برای انجام جراحی مشخص شود.

چنان چه در جواب آزمایشات گرفته شده مشکلی مشاهده گردد، این مشکل باید قبل از اقدام به جراحی بینی با روش ها و داروهای مناسب برطرف شود چرا که در صورت رفع نشدن می تواند سبب وارد شدن خسارات جبران ناپذیری نظیر کاهش دمای بدن و اختلال روانی شود. شما می توانید نظرات خود را با ما و سایر افراد در قسمت نظرات به اشراک بگذارید.