نکاتی ضروری و درگوشی برای داشتن دوربین مداربسته

فهرست مطالب

نکاتی ضروری و درگوشی برای داشتن دوربین مداربسته

در دنیای مدرن و پیشرفته امروزی ، همه ما به دنبال راهکار های امنیتی برتر و به دنبال استراتژی های کارامدتر برای مقابله در هنگام مواجهه با جرم هستیم.و برتری دوربین مداربسته در مقایسه با دیگر اقدامات امنیتی و نظارتی، داشتن ظرفیت عملیاتی عالی و کم هزینه بودن آن است. ولی آیا چند نکته خیلی مهم و ضروری هر دوربین مداربسته را میدانید؟ پس در بیشتر کشور ها دوربین های مداربسته ، به منظور پیشگیری از وقوع جرم و سرقت در شهرها و همینطور در ساختمان های شخصی نیز نصب می کنند. موارد کاربرد دوربین مداربسته بسیار گسترده میباشد و ما اکنون در این مقاله قصد داریم که به چند نکته مهم از بین آنها اشاره کنیم.

تاریخچه

بهتره قبل از هر صحبتی با واژه ( دوربین مداربسته ) آشنا شویم. این واژه برگردان فارسی کلمه انگلیسی closet circuit television یا به اختصار cctv می باشد. معنی آن به لغت یعنی جعبه جادویی مدار بسته و به دوربین هایی گفته میشود که در جای خود ثابت هستند.

اولین دستگاه مداربسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت ( زیمنس آلمان ) به جهت مشاهده پرتاب موشک های V2 نصب گردید. یک مهندس آلمانی به نام ” والتر بروچ ” مسئولیت نصب این دستگاه را به عهده داشت.
در آمریکا نخستین تبلیغ فروش دوربین مداربسته در سال 1949 مربوط بود به محصولی با نام ” وریکون ” که در تبلیغات گفته شد به مجوز های دولتی نیازی نیست. از آن به بعد دستگاه های ضبط تصاویر تجهیزات حفاظتی در بعضی پایگاه های فضایی بزرگ به منظور ضبط کردن تصاویر پرتاب موشک ها بکار رفت و دیری نگذشت که روی موشک ها نصب گردید تا آن جایی که تصاویر را به همراه صدا به زمین فرستاد.

 

کاربرد های دوربین مداربسته

مهم ترین کارایی دوربین مدار بسته در حفظ و کنترل امنیت اماکن میباشد.اما با پیشرفت کیفیت در تکنولوژی این سیستم ها، دامنه استفاده آن ها گسترش زیادی را به خود دیده است. از جمله:

  • کنترل و نظارت ترافیک معابر
  • نمایش دادن محیط پشت و کنار انواع خودروها
  • کنترل و مطالعه رفتارهای حیوانات در باغ وحشها
  • استفاده کردن در استادیوم، سالن همایش و …. برای نمایش دادن تصاویر زنده روی نمایشگر های بزرگ
  • مشاهده و کنترل تصاویری از محیط هایی که امکان حضور مداوم انسان وجود ندارد برای مثال معادن ، کوره های صنعتی و یا حتی دهانه های آتش فشان و ….
  • و بسیار کاربرد های گوناگون

 

انواع دوربین مداربسته از نظر نوع سیگنال :

دوربین های انالوگ
– دوربین های ip ( آی پی تحت شبکه )
– دوربین های دومنظوره

انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری و کاربردهای متناظر :

 

دوربین مداربسته | چند ویژگی خیلی مهم و ضروری هر دوربین مداربسته را میدانید؟ |
دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری و کاربردهای

 

– دوربین های دام dome
– دوربین های صنعتی
– دوربین های مینیاتوری
– دوربین های مادون قرمز ir
– دوربین های اسپید دام ( دوربین های چرخشی ptz )

از نظر قاب و پوشش :

– دوربین های ضدآب قاب بزرگ ( پمپ بنزینی )
– دوربین های مخفی
– دوربین های با قاب فانتزی

 

دوربین مداربسته ارزان یا خوب؟

اگر با نصب نکردن دوربین مداربسته احتمال متضرر شدن به میزان بالایی را دارید پس هیچ وجه در خرید دوربین مدار بسته عالی خسیس نباشید. به این مهم توجه داشته کنید که دوربین مداربسته یک ابزار امنیتی میباشد. اگر دستگاه مداربسته مؤثری نصب ننمائید تقریباً با نصب نکردن این سیستم تفاوتی نمیکند.

مناسبترین دوربین مدار بسته کدام است؟

استفاده از دوربین مداربسته در یک سوپر مارکت با استفاده از آن در یک ویلا خیلی متفاوت است. پس در گزینش نوع این دوربین ها و مجری آنها دقت لازم را داشته باشید. سعی کنید قبل از نصب دقیقاً نیاز های خود را برای نصاب توضیح بدهید تا بهترین سیستم مداربسته را برای شما معرفی و نصب کند . و لطفاً تلاش نکنید دوربین ها را بیش از حد لازم کم کنید. در هنگامی که پوشش قسمتی از محوطه را از دست دهید ممکن است همه دستگاه های مداربسته شما اثری نداشته باشد.