راهنمای خرید میکروفون یقه ای

فهرست مطالب

مدت زمان مطالعه مقاله میکروفون یقه ای: 9 دقیقه


تمامی صوت هایی که به گوشمان می رسد، ناشی از اختلاف فشارهایی می باشند که در اطراف ما وجود دارند. امروزه میکروفون به عنوان وسیله ای برای افزایش صدا شناخته می شود. میکروفون مبدلی می باشد که انرژی اکوستیکی ( صوتی) را به انرژی الکتریکی تبدیل می نماید یا به نوعی دیگر می توان اینگونه بیان نمود که میکروفون وسیله ای برای تغییر انرژی از نوعی به نوع دیگر به شمار می رود. در واقع قطعه ای که کار تبدیل انرژی را انجام می دهد و المان نام دارد در سر میکروفون قرار می گیرد. این وسیله یکی از مهم ترین ابزار مورد نیاز جهت تولید صدایی با کیفیت محسوب می شود که در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می گردد که از جمله آن ها می توان به میکروفون یقه ای، میکروفن خازنی، میکروفن یو اس بی و .. اشاره نمود.

فهرست مطالب

 1. مقدمه

 2. میکروفون

 3. انواع میکروفون

 4. سخن پایانی

 

مقدمه

تمامی صوت هایی که به گوشمان می رسد، ناشی از اختلاف فشارهایی می باشند که در اطراف ما وجود دارند. امروزه میکروفون به عنوان وسیله ای برای افزایش صدا شناخته می شود. میکروفون مبدلی می باشد که انرژی اکوستیکی ( صوتی) را به انرژی الکتریکی تبدیل می نماید یا به نوعی دیگر می توان اینگونه بیان نمود که میکروفون وسیله ای برای تغییر انرژی از نوعی به نوع دیگر به شمار می رود. در واقع قطعه ای که کار تبدیل انرژی را انجام می دهد و المان نام دارد در سر میکروفون قرار می گیرد. این وسیله یکی از مهم ترین ابزار مورد نیاز جهت تولید صدایی با کیفیت محسوب می شود که در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می گردد که از جمله آن ها می توان به میکروفون یقه ای، میکروفن خازنی، میکروفن یو اس بی و .. اشاره نمود. از جمله مزایای این نوع میکروفون عبارت اند از:

 • به مسئول ضبط صدا یا نگهدارنده بوم نیازی نمی باشد.
 • ثابت بودن آن بر روی لباس با استفاده از گیره ای که سیم آن از زیر لباس عبور می کند.

در سالن جلسات معمولاً افرادی که به میکروفن های کنفرانس دسترسی ندارند از میکروفن های بی سیم دستی، با سیم دستی و یا میکروفن یقه ای استفاده می نمایند. میکروفون های یقه ای از سه بخش اصلی میکروفون، فرستنده و گیرنده تشکل شده اند. کار کردن با این نوع میکروفون ها به علت برخورداری از تعداد کابل کمتر نسبت به سایر میکروفون ها سریع تر صورت می گیرد و زمان کمتری جهت راه اندازی آن نیاز می باشد. جهت آشنایی بیشتر با میکروفون یقه ای، کاربردها و مواردی که در هنگام خرید این نوع میکروفون باید به آن ها توجه نمود در ادامه با ما همراه باشید.

میکروفون

میکروفون

میکروفون به مبدلی گفته می شود که انرژی صوتی را به انرژی الکتریکی تبدیل می نماید. قطعه ای که در سر میکروفون قرار گرفته و تبدیل انرژی از نوعی به نوع دیگر را انجام می دهد المان نام دارد که نام هر میکروفون با توجه به المانی که در آن به کار رفته شناخته می شود. میکروفون مهم ترین ابزار مورد نیاز جهت تولید صدایی با کیفیت محسوب می شود که در انواع و ابعاد مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. امروزه اکثر میکروفون‌ ها از سیستم‌های القای الکترو مغناطیسی (میکروفن‌های دینامیک)، تغییر گنجایش خازنی (میکروفن‌های خازنی )، تنش پیزوالکتریسیته و سوار سازی (مدولاسیون) نوری جهت تولید سیگنال الکتریکی از امواج مکانیکی بهره می‌ برند.

انواع میکروفون

انواع میکروفون

میکروفون ها از نظر نوع، سایز،طراحی و تکنولژی به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • میکروفن دینامیک
 • میکروفن خازنی
 • میکروفن یو اس بی
 • میکروفون روبانی
 • میکروفون یقه ای

میکروفون دینامیک Dynamic

میکروفن دینامیک

میکروفون دینامیک سیگنال و جریان صدا را به وسیله حرکت یک رسانا (هادی) در میدان مغناطیسی به وجود می آورد. این میکروفون از حساسیت کمتر(در مقابل فشار هوا و فرکانس‌های بالا) و هزینه کمتر نسبت به میکروفون‌ های خازنی برخوردار می باشد و معمولا می‌ توانند در شرایط سخت تری کار نمایند. از این نوع میکروفون می توان در انواع کنسرت ها و اجراهای زنده، تلویزیون، رادیو، فیلم و جلسه های سخنرانی استفاده نمود.

میکروفون خازنی Condenser

میکروفن خازنی

میکروفون خازنی از یک دیافراگم نازک و کشیده تشکیل شده است که در جوار صفحه  نازک فلزی به نام backplate قرار دارد، این نحوه قرارگیری منجر به شکل گیری نوعی خازن می شود که بار الکتریکی مورد نیاز خود را از منبعی خارجی دریافت مینماید. به عبارت دیگر همان طور که از نام میکروفن مشخص می باشد از تکنولوژی خازن برای تولید صدا در آن استفاده می شود. از این میکروفون می توان در انواع گوشی موبایل و تبلت، دانگل بلوتوث ، هدفون و هدست، لپ تاپ، آیفون و درب باز کن برقی، دیتا پروژکتور کارکرده، نوت بوک استوک و.. استفاده نمود.

میکروفن یو اس بی USB

میکروفون یو اس بی

این نوع میکروفن یک یاز جدیدترین و پیشرفته ترین میکروفون ها می باشد. میکروفن یو اس بی مانند سایر میکروفن های سنتی دارای اجزایی نظیر دیافراگم ، کپسول و غیره می باشد. تفاوت بارز این نوع میکروفون با سایر میکروفون ها در به کار گیری دو مدار اضافی در آن می باشد که به وسیله این دو مدار هنگامی که آن را به رایانه متصل کنید می تواند صدای شما را ضبط نماید.

میکروفن روبانی Ribbon Mic

میکروفن روبانی

این میکروفن ها اولین نوع از میکروفن های هدایتی محسوب می شوند که توانستند از نظر تجاری به موفقیت دست یابند. تکنولوژی به کارگرفته شده در این نوع میکروفن ها به گونه ای می باشد که به جای واکنش به سطح فشار صدا، به سرعت مولکول های هوا عکس العمل نشان می دهد. المان بسیار کوچکی درون آن ها در نوعی میدان مغناطیسی قوی حرکت می نماید. نسل قدیمی این نوع میکروفن ها شاید بیش از اندازه حساس و ظریف بودند اما ریبون هایی که امروزه تولید و به بازار عرضه می شوند به گونه ای طراحی شده اند که طاقت کاربرد های سنگین استودیو را داشته باشند. این میکروفون‌ ها را می‌ توانید در استادیوم ها، ضبط صدا، رادیو و تلویزیون و … استفاده نمایید.

میکروفون یقه ای

میکروفن یقه ای

میکروفون یقه ای به نوعی دستگاه گفته می شود که به وسیله آن می توان امواج صوتی را به جریان الکتریسیته تبدیل نمود. کار کردن با میکروفون های یقه ای به علت برخورداری از تعداد کابل کمتر نسبت به سایر میکروفون ها سریع تر صورت می گیرد و مدت زمان کمتری جهت راه اندازی آن مورد نیاز می باشد. همان طور که از نام این میکروفون مشخص است نیاز نیست شخص در تمام مدت آن را در دست گیرد و یا از پایه ای جهت نگهداری آن استفاده نماید چرا که به سادگی به یقه و لباس اشخاص متصل می شود. همین امر سبب شده تا افراد بتوانند تسلط کافی در اجرای خود داشته باشند و دیگر نگران کنترل میکروفون خود نباشند.

کاربرد میکروفون یقه ای

از این میکروفون، در برنامه ها و تشریفاتی که نیاز به پنهان کردن میکروفون و همچنین در برنامه های زنده تلویزیونی و علاوه بر این در بازیگرانی که مقابل دوربین به ایفای نقش می پردازند، مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این موارد در مکان هایی که احتیاج به فعالیت بدنی زیاد می باشد مانند برنامه های ورزشی، کنسرت ها، عروسی ها و… نیز میکروفون یقه ای و هدمیک به کار گرفته می شود.

اتصال میکروفون یقه ای

ابعاد این نوع میکروفون بسته به شرکتی که آن را تولید می نماید متفاوت می باشد. میکروفون یقه ای در شرایط عادی به یک فرستنده رادیو که به صورت بی سیم است متصل می شود. البته هر فرستنده جهت کار کردن نیاز به یک گیرنده دارد، بنابراین یک گیرنده بی سیم نیز وجود دارد که به رکوردر صدا یا دوربین متصل می شود. علاوه بر این شما می توانید میکروفون یقه ای را با استفاده از یک سیم با متراژ زیاد به رکوردر متصل نمایید. جهت اینکه این اتصال با سیم برقرار شود، شما به نوعی مبدل احتیاج دارید که سبب اتصال میکروفون یقه ای به کنتور XLR شود.

مشخصات میکروفون یقه ای

میکروفن یقه ای

 • دارای سیستم مدیریت کابل
 • میکروفون ظریف 5mm
 • فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر  خوردگی
 • نویز حرکتی کم
 • رابط های Micon ساخت RODE امکان ارتباط با تعداد زیادی از سیستم های بی سیم
 • اتصالات با روکش طلا
 • پاک سازی صدای محیط
 • سازگاری با گوشی‌های هوشمند، دوربین‌ها و …
 • سبک و کم حجم جهت حمل و جابجایی
 • میکروفن لواشیر همه کاره
 • استفاده آسان
 • محدوده عملیاتی تا ۵۰ متر (۱۶۴ فوت) بدون مانع
 • منبع تغذیه توسط دو باتری AA
 • مجهز به صفحه نمایش بر روی فرستنده و دسترسی آسان به منو

مزایا میکروفون یقه ای

از جمله مزایای میکروفون یقه ای می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • جلوگیری از وارد شدن بوم به درون نما
 • به مسئول ضبط صدا یا نگهدارنده بوم نیازی نمی باشد.
 • ثابت بودن آن بر روی لباس با استفاده از گیره ای که سیم آن از زیر لباس عبور می کند.
 • اگر دستگاه را به خوبی نصب کرده باشید، صدایی که از آن می گیرید نزدیک، واضح، یکنواخت و در یک کلمه فوق العاده خواهد بود.

معایب

میکروفون یقه ای

از جمله معایب این نوع میکروفون می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • شارژ باطری آن ها زود تمام می شود و برای کارهای طولانی مدت باید مجدد باطری آن ها شارژ شود.
 • این میکروفون ها عدم اتصال مستقیم به دستگاه های دیگر مثل موبایل و لپ تاپ دارند و برای اتصال نیاز به رابط دارند.

نکات مهم در هنگام خرید میکروفون یقه ای

اولین سوال این است که میکروفون یقه ای شما تا چه اندازه محدوده ی برد دارد؟  آیا باتری هایی که قابلیت شارژ دارند برای این نوع میکروفون مناسب می باشد؟ مدتی که باتری این میکروفون دوام دارد چقدر است؟ از مهم ترین مواردی که در خرید میکروفون بی سیم باید به آن توجه داشته باشید اندازه برد آن می باشد. کیفیت بالای صدا و البته با دوام بودن نیز از دیگر مواردی است که باید حتما در هنگام خرید میکروفون به آن توجه نمایید. در قرن حاضر و با پیشرفت تکنولوژی میکروفن یقه ای بسیار قابل اعتماد و دقیق می باشد.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد میکروفون یقه ای نوعی دستگاهی است که صوت را به جریان الکتریکی تبدیل می کند. در طی سال‌های گذشته، سیستم ارتباطات بی سیم پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته، میکروفن‌ها هم شامل این پیشرفت شده اند. امروزه کابل که عضو اصلی میکروفن برای اتصال به دستگاه بود جای خود را به امواج بی سیم با طول موج کوتاه یا بلند داده، که باعث استفاده آسان در آن شده است.

شما می توانید بهترین تجهیزات سالن همایش و کنفرانس را از صدرا کامپیوتر که از سابقه فعالیت چندین ساله برخوردار می باشد، خریداری نمایید. همچنین کارشناسان تیم صدرا کامپیوتر جهت ارائه خدمات بیشتر به مشتریان خود خدمات دیگری نظیر تعمیر دیتا پروژکتور و تعمیرات مانیتور صنعتی و .. را نیز انجام می دهند.