عوارض رینوپلاستی و اقدامات لازم قبل و بعد از عمل زیبایی بینی

فهرست مطالب

رینوپلاستی یا همان جراحی بینی از شایع‌ترین جراحی‌های زیبایی به شمار می‌رود که باید قبل از آن اطلاعات خود را بالا برده و سپس تصمیم به عمل بینی بگیرید. عمل زیبایی بینی از شایع‌ترین و مهم‌ترین نوع از جراحی‌ها است که بسیاری از افراد کور کورانه و بدون اطلاع از عوارض احتمالی این جراحی و ساده ‌انگاری آن به سمت عمل بینی روی می‌آورند و بینی خود را به تیغ جراحان می‌سپارند. جراحی بینی نیز همانند سایر جراحی‌ها طبعاتی به همراه دارد و لازم است که حتما قبل از عمل زیبایی بینی از اثرهای جانبی و عوارض آن اطلاع داشته باشید.

بسیاری از این عوارض عمومی می‌باشد و برای همه کسانی که بینی خود را عمل کردند ممکن است پیش بیاید، اما بعضی دیگر فقط در شرایط خاص ممکن است خود را نشان دهد. همچنین بسیاری از مشکلات و نارضایتی‌ها پس از عمل بینی در مشهد مربوط به شکل ظاهری و نارضایتی بیمار از تغییرات بینی خود می‌باشد. حال اگر شما قاطعانه برای جراحی بینی تصمیم گرفته‌اید و تصمیم دارید که به اتاق عمل زیبایی مراجعه کنید در ادامه با ما همراه باشید تا نکات بیشتری را در ارتباط با عوارض جراحی بینی و مشکلات این جراحی در اختیار شما قرار دهیم.

 

انجام اقدامات لازم برای قبل از رینوپلاستی

شما قبل از این‌که عمل بینی انجام شود لازم است تا چند جلسه به پزشک جراح خود مراجعه کنید و در مورد عوامل مختلفی که امکان تاثیر گذاشتن بر روی نتیجه کار را دارند و همچنین در مورد عوارض رینوپلاستی ، مزایا جراحی بینی و چگونه انجام جراحی بینی صحبت کنید. از آن‌جایی که بعد از انجام عمل بینی دیگر بازگشتی وجود ندارد حتما در مورد فرم بینی خود با پزشک جراح صحبت کنید و انتظارات خود را به طور شفاف و واضح برای جراحتان مطرح کنید تا جراح بتواند شما را به درستی راهنمایی کند. همچنین جراح نیز به شما آمادگی لازم را برای جراحی بینی خواهد داد و به شما توضیح می‌دهد که کدام یک از خواسته‌های شما شدنی است.

پس از آن‌که در مورد کیفیت عمل جراحی آگاهی لازم را به دست آوردید لازم است که سوابق پزشکی خود را برای پزشک بازگو کنید. یعنی دکتر شما باید در مورد داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید و یا دچار بیماری خاصی هستید، مطلع شود. پس از آن تحت معاینه بالینی قرار خواهید گرفت یعنی جراح نتیجه آزمایش خون و همچنین پوست و داخل و بیرون بینی شما را معاینه خواهد کرد و سپس جراح می‌تواند با معاینات بالینی به شما چشم‌انداز دقیق‌تری از تغییر شکل بینی بدهد. بعد از معاینه به مرحله عکس‌برداری می‌رسید که شما می‌توانید عکس‌های قبل و بعد از عمل بینی خود را مقایسه کنید و این کار به عنوان یک ارزیابی از عملکرد جراح شما بعد از جراحی می‌باشد.

از مراحل اصلی و ضروری در جراحی بینی آمادگی کامل برای عمل بینی است که گاهی با رعایت نکات بسیار ساده می‌توانید تا حدود زیادی عوارض ناشی از جراحی بینی را کاهش دهید. شما باید دو هفته بعد از جراحی بینی در مشهد هیچ‌گونه قرصی مصرف نکنید و از مصرف هر گونه نیکوتین خودداری کنید. در طول عمل به دلیل تنفس از دهان، لب‌ها و گلویتان خشک خواهد شد، پس لازم است که به تعداد کافی مرطوب کننده لب و نوشیدنی‌های خنک به همراه داشته باشید. اگر مراحل بالا را به درستی و دقیق انجام دهید، می‌توانید میزان قابل توجهی از استرس را از خود دور کنید و نگرانی‌های بعد از عمل را تا حدودی کاهش دهید.

عوارض رینوپلاستی

همان‌طور که در بالا گفته شد جراحی بینی نیز مانند سایر جراحی‌ها می‌تواند عوارض و طبعاتی را به همراه داشته باشد که این عوارض از شخصی به شخص دیگر و از یک عمل به عمل دیگر کاملا متفاوت می‌باشد. جراحی بینی اگر توسط مجرب‌ترین و ماهر ترین جراح نیز انجام شود، احتمال بروز عوارض ناشی از عمل بینی وجود دارد و این احتمال تقریبا بین 5 تا 10 درصد است. در ادامه به هفت مورد از عوارض اختصاصی بعد از جراحی بینی اشاره خواهیم کرد که جدی گرفتن هر کدام از عوارض زیر می‌تواند علاوه بر کاهش زمان درمان موجب افزایش سلامتی فرد نیز شود.

کاهش حس بویایی (عوارض رینوپلاستی)

حس بویایی از حس‌های پنج‌گانه و لازمه زندگی روزمره است که بدون شک کاهش حس بویایی از مهم‌ترین عوارض رینوپلاستی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد پس از عمل بینی نسبت به این مورد ابراز ناراحتی می‌کنند ولی لازم است بدانند که عمل جراحی بینی بیرون از محدوده‌ی اعصاب و حس بویایی انجام می‌شود و کاهش حس بویایی یک عارضه دائمی نیست و هیچ صدمه‌ای به اعصاب بویایی وارد نمی‌کند. معمولا تورم بعد از عمل بینی منجر به کاهش حس بویایی می‌شود چون این تورم از رسیدن مولکول‌ها به پایانه‌های اعصاب جلوگیری می‌کنند که این عارضه تا برطرف شدن تورم ناشی از عمل ادامه خواهد داشت.

تنفس سوت مانند

زمانی که در جراحی بینی، پره‌های بینی خیلی کوچک شده باشد، تنفس سوت مانند مشاهده می‌شود که این عارضه در بینی با سوراخ‌های بزرگ تا به حال دیده نشده است و عموما کسانی از این مورد ابراز ناراحتی کرده‌اند که سوراخ‌های بینی خیلی کوچکی داشته‌اند و از آبریزش بینی آن‌ کلافه شده‌اند. اگر سوراخ‌های بینی بر اثر عمل جراحی نسبت به قبل متناسب نباشد، معمولا در صورت لزوم برای برطرف شدن عارضه بینی عمل جراحی دوباره انجام می‌شود و در آن از تیغه غضروف بینی برداشته می‌شود و به سوراخ‌های بیش از حد تنگ بینی پیوند زده می‌شود.

خون‌ ریزی

از شایع‌ترین عارضه عمل بینی خون‌ریزی است و لازم است بیمارانی که دچار اختلال انعقاد خون هستند از یک هفته تا ده روز قبل از عمل جراحی بینی مصرف آسپرین را قطع کنند تا خون‌ریزی‌ غیر معمول در جراحی رخ ندهد. همچنین افرادی که مشکل فشار خون دارند امکان خون‌ریزی چند برابر می‌شود و گاهی اوقات نیز در اثر ضربه ناگهانی به بینی و مراعات نکردن ایمنی در زمان شست و شو شاهد رخداد خون‌ریزی خواهید بود. اکثر اوقات این خونریزی‌ها زیرپوستی هستند که ممکن است تا زیر چشم هم نفوذ پیدا کنند.

نامتقارن بودن سوراخ بینی (عوارض رینوپلاستی)

نامتقارن بودن سوراخ بینی نیز از دیگر عارضه‌های عمل جراحی بینی می‌باشد که تعدادی از بیماران از نامتقارن بودن سوراخ بینی بعد از عمل احساس نارضایتی دارند و از پزشک خود گله‌مند می‌شوند. با وجود این‌که جراحان پیش از عمل جراحی بینی نسبت به اندازه‌گیری‌ها بسیار دقیق هستند اما باز هم افرادی شکایت دارند که البته ممکن است این نامتقارنی در اثر تورم ناشی از عمل بینی باشد که با از بین رفتن تورم، نامتقارنی سوراخ‌های بینی نیز از بین می‌رود.

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی پس از عمل بینی موجب تورم مخاط بینی می‌شود که در 10 درصد افراد این گرفتگی رخ می‎‌دهد. فضا یا راه‌روی بینی توسط دست‌کاری عروق موجب تورم می‌شود که بینی را کوچک یا تنگ می‌کند و به تبع آن عبور و مرور هوا سخت می‌شود و تا مدتی بیمار از طریق دهان نفس می‌کشد که دچار خشکی مخاط دهان می‌شود. اما نیازی به نگران شدن نیست زیرا با برطرف شدن تورم ناشی از عمل مشکلات تنفس دهانی نیز برطرف خواهد شد.

چسبندگی

اگر استفاده از آنتی‌بیوتیک بعد از عمل بینی موجب درمان عفونت نشود ممکن است این عفونت باعث چسبندگی شود. این عفونت‌ها به دلیل لخته‌های خون باقی‌مانده در بینی می‌باشد که برای جلوگیری از عفونت باید حفره‌های بینی شسته شود تا از تجمع میکروب‌ها و ترشحات جلوگیری شود.

تورم یکی از عوارض رینوپلاستی

تورم صورت از دیگر عوارض عمل جراحی بینی می‌باشد که متاسفانه برای مدت زمان طولانی همراه شما خواهد بود. در روزهای اول مقدار تورم صورت خیلی زیاد می‌باشد اما نیازی به نگرانی نیست زیرا این تورم پس از چند روز استراحت کاهش می‌یابد اما کاملا از بین نمی‌رود و یک تورم بینی و اطراف چشم تا چند هفته روی صورت دیده می‌شود که می‌تواند موجب آزار شما شود. در این صورت باید نکات ایمنی توصیه شده توسط پزشکتان را کامل رعایت کنید تا به روند درمان بهبود ببخشید و زیبایی خود را به دست آورید.

اقدامات لازم برای بعد از رینوپلاستی

انجام عمل بینی یا رینوپلاستی نیز مانند سایر جراحی ها به مراقبت نیاز دارد که با رعایت آن‌ها به روند سریع‌تر بهبود کمک خواهید کرد. برای کاهش درد بعد از عمل جراحی بینی تزریق یا درمان خاصی وجود ندارد و تنها باید توصیه‌های پزشک و نکات لازم را رعایت کنید تا از عوارض عمل بینی تا آن‌جایی که ممکن است جلوگیری شود. اگر هنگام عمل بینی از بی‌هوشی عمومی استفاده کرده باشید، تا زمانی که اثر بی‌هوشی از بین نرفته باشد، نمی‌توانید رانندگی کنید و لازم است که حتما یک نفر به عنوان همراه در کنار شما باشد. تقریبا به مدت یک هفته بر روی بینی شما گچ قرار دارد که باید مراقب باشید هنگام شست‌وشوی سر، گچ روی بینی شما خیس نشود.

یادتان باشد که هنگام عطسه کردن حتما دهان خود را باز نگه دارید تا به بینی فشار زیادی وارد نشود. ورزش و فعالیت‌های سنگین را تقریبا به مدت دو ماه لازم است کنار بگذارید و از استعمال سیگار و دخانیات به مدت 2 تا 3 هفته حتما پرهیز کنید. پس از عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی بهتر است که در روزهای اول جراحی غذاهای نرم بخورید و مایعات زیادی بنوشید زیرا از آنجایی که باید با دهان باز نفس بکشید، مایعات زیاد مانع از خشک شدن دهان شما می‌شود. پس از جراحی هنگام تعویض پانسمان سعی کنید که لب بالای خود را زیاد تکان ندهید تا از درد ناشی از تکان خوردن بینی جلوگیری شود.

اگر روی بینی شما آتل قرار داده شده است، آتل را خشک نگه‌ دارید و در صورتی که آتل شکل اولیه یا محکم بودن خود را از دست داد سریع با پزشک تماس بگیرید. فراموش نکنید که داروهای گیاهی، مکمل‌ها و مصرف نوشیدنی‌های الکلی در این دوران ممنوع می‌باشد. می‌توانید برای جلوگیری از احساس درد پس از عمل بینی از مسکن‌هایی که جراح بینی تجویز کرده است استفاده کنید و اگر در این مدت می‌خواهید از داروهای دیگری استفاده کنید لازم است که حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. از لباس‌های دکمه دار استفاده کنید، کمتر صحبت کنید و بیشتر استراحت کنید. در چند روز اول بعد از جراحی بینی احتمال بروز تورم و کبودی و گرفتی در بیشتر افراد وجود دارد و نیاز نیست، نگران شوید.

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی لازم است به شما بگوییم که هدف از هر عمل زیبایی باید بهبود بخشیدن به وضع ظاهر باشد نه رسیدن به زیبایی کامل و افراد باید قبل از عمل بینی به درک این هدف رسیده باشند. همچنین به شما توصیه می‌کنیم عوارض ناشی از عمل بینی را جدی بگیرید تا دچار مشکلات ذکر شده در فوق نشوید. از دیگر مشکلات عمل بینی می‌توان به مشکلات ظاهری نظیر افتادگی نوک بینی، انحراف و کج بودن بینی (که البته با جراحی انحراف بینی برطرف خواهد شد) و… اشاره کرد که البته امروزه با استفاده از روش‌ها و ابزارهای مدرن عوارض بینی تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است و افراد با خیال آسوده‌تری، بینی خود را به دست تیغ جراح می‌سپارند.

به شما توصیه می‌کنیم که اگر در شرایط روحی مناسبی نیستید، تصمیم به عمل بینی نگیرید و عجولانه اقدام به عمل بینی نکنید. بسیاری از افراد نیز بینی متناسب با چهره خود را دارند اما به دلیل تصویر ذهنی غلط از بدن خود، مد و یا عدم اعتماد به نفس تصمیم به عمل بینی می‌گیرند که بعدا دچار پشیمانی می‌شوند و فراموش نکنید هیچ چهره‌ای زیباتر از چهره اورجینال شما نیست. اما در عین حال عمل بینی برای بسیاری از افراد انتخاب خوبی است ولی لازم است که واقع‎‌بین باشید و با آگاهی کامل از عوارض و فواید آن اقدام به عمل جراحی بینی کنید. در پایان امیدواریم که در این مقاله اطلاعات لازم را از عوارض عمل بینی در اختیار شما قرار داده باشیم.