لیفت سینه و هر آنچه باید در مورد آن بدانید! + عکس

فهرست مطالب

لیفت سینه یک گزینه عالی برای بسیاری از خانم­ هایی است که می خواهند شکل یا اندازه سینه خود را تغییر دهند. نامتناسبی یا غیر قرینگی در سینه های شخص نیز می­ تواند دلایل نامشخص بسیاری داشته باشد. اگر به دلیل کاهش ناگهانی وزن، یا بعد از بارداری، سینه های شخص بطور نامناسب تغییر کرده باشد، ممکن است نیاز به لیفت کردن سینه وجود داشته باشد.

لیفت سینه چیست ؟

لیفت سینه که از نظر پزشکی با نام ماستوپکسی شناخته می‌شود، یک عمل جراحی پلاستیک زیبایی است که برای جوان‌سازی سینه‌هایی که ظاهری تا حدی آویزان یا افتاده دارند و بازگرداندن آن‌ها به حالت جوان‌تر و جذاب‌تر امکان پذیر است، انجام می‌شود.

این عمل جراحی با کشیدن سینه ها به سمت بالا، به افتادگی و ناهمواری سینه‌ها، کاهش حجم سینه و افتادگی نوک سینه‌ها و آرئول‌های کشیده (ناحیه تیره‌تر اطراف نوک سینه‌ها) می‌پردازد و حالتی جوان تر را برای سینه های فرد ایجاد می‌کند و ظاهر بهتری به سینه‌های او می دهد.

اگر حجم سینه خیلی کم یا زیاد باشد، ممکن است علاوه بر لیفت، بزرگ کردن سینه یا کوچک کردن سینه نیز توصیه شود. هر ساله هزاران زن تحت عمل جراحی لیفت قرار می گیرند که البته مشکل خاصی را تجربه نمی کنند و از نتایج آن نیز راضی هستند.

 

دلایل افتادگی سینه

حاملگی اغلب منجر به افزایش حجم پستان می شود و باعث افتادگی پستان­ ها می­شود. پوست بالای سینه نیز با افزایش سن باعث شل شدن بافت پستان می­ شود. نوسانات ناگهانی در وزن همچنین می­تواند باعث افتادن سینه­ ها و از دست رفتن حجم آنها شود. یه همچنین اگر بیماری به دلیل سرطان پستان، تحت عمل تخلیه پستان قرار گیرد، ممکن است نیاز به ایمپلنت سینه یا Breast implant داشته باشد تا شکل کامل و سالم سینه های خود را بازیابی کنید.

 

روش های لیفت سینه بدون جراحی

بعضی خانم ها از عمل جراحی و بیهوشی ترس دارند، برای این دسته از افراد روش های لیفت سینه بدون جراحی می تواند راهکار مناسبی باشد و جایگزین عمل جراحی می باشد. اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که روش های بدون جراحی به مانند عمل ماستوپکسی تاثیر آنچنانی ندارد و کاملا برگشت پذیر است. میزان تغییرات در روش های بدون جراحی ناچیز و جزئی بوده و در صورتی که سینه های سنگین و افتاده ای دارید بهتر است از همان اول به فکر عمل جراحی باشید.

در زیر مهم ترین روش های لیفت کردن سینه بدون عمل جراحی را به شما معرفی می کنیم :

  • لیفت سینه با نخ :

در این روش از نخ هایی که برای پوست بدن بی ضرر هستند و مشکلی ایجاد نمی کند استفاده می شود. نام این نخ ها آپتوس است که زیر پوست استعمال شده و پس از مدت زمان 2 سال به مرور تجزیه شده و سینه ها مجددا به حالت اولیه بر می گردند. همانطور که گفته شده این روش موقتی است و تاثیر چندانی ندارد.

 

  • لیفت سینه با لیزر :

در این روش با استفاده از لیزر سلول های مرده را تجزیه کرده و از بین می برند، سپس با ساخت کلاژن و افزایش آن می توان سینه ها را به سمت بالا لیفت کرد. این روش را خانم هایی که قصد اصلاح افتادگی سینه دارند می توانند امتحان کنند.

 

  • روش تزریق کردن بوتاکس :

بر اثر تزریق بوتاکس عضله های زیر پوست فلج شده و باعث سفت شدن و صاف ایستادن سینه ها خواهد شد. باید گفت این روش هم موقتی است و دوام چندانی ندارد. پس از گذشت حدود 4 ماه مجددا بوتاکس باید تزریق شود.

 

  • لیفت سینه با ورزش در خانه :

با انجام حرکات خاص ورزشی می توان به تقویت عضله های سینه کمک کرد. این روش یکی از بهترین و بی ضررترین روش های لیفت سینه در خانه یا باشگاه ورزشی می باشد که توسط هر خانمی قابل انجام است. برای انجام ورزش ها می توان از دستگاه های بدنسازی مانند پرس هالتر سینه، کراس اور و دستگاه قفسه سینه استفاده کرد که به میزان کمی می توانند موجب لیفت و بالاکشیدن سینه ها شوند.

 

عمل لیفت سینه چگونه انجام می شود؟

عمل لیفت سینه

  1. قبل از انجام جراحی لیفت سینه، سینه‌های شما علامت‌گذاری می‌شود. این علامت‌ها راهنمایی برای جراح محسوب شده و مشخص می‌کند که برش‌های موردنیاز برای عمل لیفت سینه در چه نقاطی باید ایجاد شود و مرکز جناغ سینه را ترسیم می‌کند.
  2. مرحله بعدی بیهوشی است.اگر شما و جراح پلاستیک یک آرام‌بخش مایع IV را انتخاب کرده باشید، متخصص بیهوشی دارو را به ‌صورت زیرپوستی تزریق می‌کند، و از کیسه سرم بی‌حسی یک سیستم قطره‌ای کامپیوتری استفاده می‌کند. اما اگر شما بی‌هوشی گازی را انتخاب کرده باشید، دهان و بینی شما با ماسک پوشانده شده و از شما خواسته می‌شود تا ۱۰۰ را برعکس بشمارید. صرف‌نظر از روش مورد استفاده، بی‌هوشی گازی با اکسیژن ترکیب می‌شود و به این طریق شما در طول جراحی قادر به نفس کشیدن خواهید بود.

 

معرفی انواع عمل ماستوپکسی :

سه نوع اصلی لیفت سینه وجود دارد که از نظر لیفت کردن و ایجاد جای زخم را درجات مختلفی دارند. ایده ی اصلی این است که هرچه پستان را بیشتر بالا کشیده و سفت کنید ، باید پوست بیشتری برداشته شود و بنابراین جای برش جراحی بیشتری ایجاد می شود.

  • ماستوپکسی دوناتی شکل :

حالت اول ماستوپکسی دوناتی شکل یا برش دور هاله های سینه (peri–areolar ) نامیده می شود. این روش در واقع یک عمل جابجایی نوک پستان است و باعث بالا کشیدن چشمگیر سینه نمی شود. در ابتدا ، به دلیل ایجاد برآمده شدن پوست ، کمی چروک در اطراف هاله ی نوک پستان وجود خواهد داشت ، اما این برامدگی در طی سه تا شش ماه پس از جراحی زیبایی برطرف می شود.

 

  • ماستوپکسی به روش lollipop :

نوع دوم جراحی لیفت سینه به دلیل شکل جای زخمی که ایجاد می شود، ماستوپکسی آبنبات چوبی “LOLLIPOP LIFT” نامیده می شود. در این روش یک برش گرد در اطراف هاله ی سینه به علاوه یک برش عمودی ایجاد می شود که تا سطح تا خوردگی یا چین سینه امتداد دارد. با برداشتن مقداری از پوست های عمودی پایین پستان ، سینه ها و نوک سینه ها بالا کشیده می شوند.

 

  • ماستوپکسی با برش لنگری ANCHOR :

نوع سوم عمل لیفت سینه ، ماستوپسکی با برش لنگری است. علاوه بر جای زخم به شکل “آب نبات چوبی” ، یک زخم افقی در امتداد چین سینه اضافه می شود تا بتوان مقادیر زیادی از پوست را از برداشت و حداکثر لیفت صورت بگیرد.

 

کاندیدای مناسب برای جراحی لیفت سینه چه افرادی هستند؟

عمل جراحی لیفت سینه

بهترین کاندیدا برای انجام عمل لیفت سینه افراد سالم ، دارای وزن ثابت و افراد غیر سیگاری هستند. خانم‌هایی که نامتقارنی در ارتفاع نوک سینه دارند ، نوک سینه هایشان پایین تر از خط تای سینه‌شان افتاده است ، نوک سینه‌ها رو به پایین است ، هاله‌های بزرگ دور نوک سینه ، سینه‌های دراز و کش آمده یا سینه‌های ناهموار معمولاً کاندیداهای خوبی برای لیفت پستان هستند.

همچنین اگر قصد افزایش حجم سینه های خود را داشته باشید، می توانید در مشاوره اولیه عمل بزرگ شدن سينه راجع به انتظاراتی که از نتایج عمل دارید، اعم از اندازه و فرم و همچنین نوع ایمپلنت سینه که ترجیح می‌دهید استفاده شود، با دکتر آرش بیرقی صحبت کنید.

 

چه سنی برای ماستوپکسی مناسب است؟

برخی خانمها در سن 40 تا 50 سالگی خود عمل جراحی ليفت سينه انجام می دهند و نتایج خوبی هم داشته اند. سن شما هر چه باشد، برای یافتن بهترین مسیر به سمت اهداف زیبایی خود، بهتر است با دکتر آرش بیرقی طوسی مشاوره کنید.

 

دوره نقاهت پس از عمل جراحی لیفت سینه چقدر است؟

به احتمال زیاد پس از یک هفته می توانید به کار دفتری خود بازگردید، اما از انجام فعالیت هایی که مستلزم فعالیت جسمی بالا هستند باید مدتی بپرهیزید. دولا شدن و بلند کردن اشیا ممنوع است، چراکه به سینه و برش های جراحی فشار وارد می شود و روند بهبودی را دشوار و پیچیده می کند. همچنین لازم است 4-6 هفته پس از جراحی لیفت سینه بالاتنه ورزشی بپوشید. این لباس مانند لباس کشی عمل می کند، تورم را کنترل می کند و موجب می شود بدن به فرم جدید شکل گیرد.

در بیشتر موارد، پس از 3 هفته می توانید به فعالیت های روتین خود بازگردید اما همیشه باید توصیه های جراحتان را در نظر داشته باشید.

plasticsurgery.org : منبع