لیپوماتیک (Lipomatic) چیست؟ آشنایی با مزایا و عوارض آن+عکس

فهرست مطالب

لیپوماتیک از رایج ترین جراحی ها برای زیبایی اندام است. امروزه افراد زیادی از چاقی و اضافه وزن رنج می برند و برای لاغری از روش های مختلفی مانند قرص لاغری، ورزش کردن و … استفاده می کنند اما بسیاری از این روش ها با شکست مواجه می شود، در حالی که عمل lipomatic روشی بسیار مناسب تر و مطلوب برای لاغری و تناسب اندام است.

با بررسی مزایا و عوارض این روش جهت لاغری می توان نتیجه گرفت که یکی از بهترین روش ها برای تناسب اندام است و افرادی که چاقی متوسط دارند این روش را بیشتر انتخاب می کنند، دلیل آن هم آسیب کمتر به بافت پوست و  چربی و دوره نقاهت کوتاه است. در ادامه با ما همراه باشید تا در این مورد توضیحات بیشتری به شما ارائه دهیم…

لیپوماتیک چیست ؟

در اصطلاح پزشکی به آن (پیکرتراشی) هم گفته می شود و برای برداشتن چربی های موضعی به میزان کم استفاده می شود. یک عمل غیرتهاجمی است و در صورتی که به بطور صحیح انجام نشود موجب افتادگی پوست، درد و خونریزی می شود چرا که از حرارت و لیزر در این روش استفاده نمی شود و فیبروز در بافت پوست کمتر دیده می شود.

عکس لیپوماتیک

استفاده از این روش جهت از بین بردن چربی های زیاد به هیچ عنوان توصیه نمی شود و روشی برای کاهش سایز است برای درمان چاقی و اضافه وزن توصیه نمی شود. مزیت آن این است که بخشی زیادی از چربی ها تنها در یک عمل جراحی برداشته می شوند و احتیاجی به بیهوشی ندارد.

انواع لیپوماتیک

 • بازو
 • شکم
 • پهلو
 • شکم و پهلو
 • باسن
 • ساق پا
 • ران پا

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

هر دو عمل هایی غیرتهاجمی هستند که برای حذف و برداشته شدن چربی های اضافه در قسمت های مختلف بدن کاربرد دارند. در lipomatic برعکس لیپوساکشن، هدف تغییر فرم و سایز در یک منطقه خاص است و همچنین در این روش چربی‌ها برداشته می‌شوند، سوزانده نمی‌شوند. دستگاه های این دو روش با یکدیگر متفاوت هستند چرا که در هر دو از تکنولوژی لوله کانولا استفاده می شود با این تفاوت که دستگاه لیپوماتیک کمپرسور هوایی دارد که باعث ارتعاش و لرزش می شود.

لیپوماتیک قبل و بعد

لیپوماتیک یا لیپوساکشن ، کدام مناسب تر است؟

بهتر است با آگاهی تصمیم بگیرید و در این مورد با پزشک خود حتما مشورت کنید تا بهترین روش را به شما معرفی کند. باید گفت لیپوساکشن یکی از بهترین جراحی ها برای تناسب اندام است اما lipomatic روشی مدرن تر و بروز تر از لیپوساکشن می باشد.

 

جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو چگونه انجام می شود؟

روش انجام این جراحی به این صورت است که از یک دیامتر حدودا 3 تا 5 میلی متری برای سوراخ کردن بخشی هایی از بدن که قرار است چربی ها برداشته شوند استفاده می شود، بدین ترتیب از راه سوارخ های ایجاد شده و با استفاده از امواجه ماوراء بنفش، دستگاه می تواند چربی ها را بسوزاند و از بین ببرد، برای جلوگیری از خونریزی از ماده ای برای بی حسی استفاده می شود. در انتهای کار چربی ها بهمراه ماده بی حس کننده توسط سوراخ های ایجاد شده از بدن خارج می شوند.

 

فیلم لیپوماتیک

 

مزایای عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک لاغری یکی از ایمن ترین روش ها برای حذف چربی های اضافه بدن است و مزایای زیر را به همراه دارد :

 • بدلیل استفاده از سنسوری که در لوله کانولا قرار داده شده، زمان برخورد با بافت های غیر چربی لوله کانولا متوقف می شود، در نتیجه هیچ آسیبی به بافت های مجاور وارد نمی شود.
 • ناهمواری بعد از لیپوماتیک بوجود نمی آید  و چربی های زیر پوست بطور یکنواخت و هم سطح برداشته می شود.
 • فرم گرفتن پوست پس از عمل به نسبت سایر جراحی ها بسیار بهتر انجام خواهد گرفت.
 • احتمال عفونت، ورم و ترشح در این عمل بسیار پایین است.
 • نیازی به بستری ندارد و فرد پس از انجام جراحی مرخص خواهد شد.
 • احتمال آمبولی چربی در این روش بسیار کم است.
 • جراحت و زخم شدن بدن در این جراحی نادر است.

لیپوماتیک شکم و پهلو

لیپوماتیک چه عوارضی دارد ؟

همانطور که پیش تر گفته شد این روش یک جراحی غیر تهاجمی است اما با اینحال عوارض لیپوماتیک پس از جراحی مشاهده شده است که شامل موارد ذیل می شود :

 1. کبودی های روی پوست چندین هفته پس از جراحی مشاهده می شود.
 2. بخشی که جراحی بر روی آن انجام شده تا مدتی بی حس می شود که بطور موقتی است و رفع می شود.
 3. ورم و التهاب پس از انجام این جراحی تا 6 ماه تداوم دارد.
 4. ممکن است مایعاتی از بخش های سوراخ شده ترشح کند که به مرور برطرف خواهد شد.
 5. در صورتی که چربی وارد رگ خونی شود ممکن است خطرناک باشد چرا که می تواند وارد ریه شده و موجب بسته شدن جریان هوا شود.
 6. ممکن است بعضی از بیماران به داروهایی که پزشک پس از عمل جراحی تجویز می کند آلرژی و حساسیت پیدا کنند.
 7. حرکت دستگاه lipomatic در حین عمل می تواند موجب سوختگی پوست و یا آسیب به عصب ها شود.

 

هزینه لیپوماتیک

عوامل مختلفی در محاسبه هزینه ی لیپوماتیک تاثیرگذار است بعنوان مثال میزان چربی هایی که با استفاده از دستگاه خارج می شود، علاوه بر آن تعداد جلسه مشاوره قبل از عمل که جهت بررسی میزان دقیق خارج شدن چربی ها و درمان نیاز است در هزینه ها تاثیر می گذارد. همچنین منطقه ای از بدن که قرار است جراحی در آن ناحیه انجام شود نیز در قیمت lipomatic دخیل است بعنوان مثال هزینه برداشتن چربی ها در شکم و پهلو با بازو متفاوت است.

موارد دیگر مانند کلینیک و بیمارستان محل عمل جراحی، هزینه عکس برداری ها و آزمایش هایی که قبل از عمل انجام می شود و برای بعد از عمل جراحی هم هزینه داروها و خرید گن اختصاصی هزینه بردار است.

 

esteaura.com : منبع

دکتر آرش بیرقی طوسی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

بهترین دکتر لیپوماتیک مشهد
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دارای دانشنامه برد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی