عمل بینی با لیزر چگونه انجام می شود؟

فهرست مطالب

مدت زمان مطالعه مقاله عمل بینی با لیزر: 8 دقیقه


عمل بینی با لیزر یکی از انواع جراحی بینی به شمار می رود که در آن از لیزر برای انجام تغییرات مورد نیاز بر روی بینی استفاده می شود. این نوع عمل سبب برطرف شدن ضخامت بیش از اندازه پوست و رفع ناهنجاری های آن می گردد.  عملکرد لیزر در جراحی بینی بدین گونه می باشد که از دستگاه لیزر، نوری تقویت شده ساطع می شود. این نور ها با استفاده از دستگاه فعال می شود و شدت و ضعف آن ها توسط جراح و یا شخصی که کنترل آن را بر عهده دارد انجام می گیرد.

فهرست مطالب

مقدمه

جراحی بینی با لیزر یکی از انواع جراحی بینی به شمار می رود که در آن از لیزر برای انجام تغییرات مورد نیاز بر روی بینی استفاده می شود. این نوع عمل سبب برطرف شدن ضخامت بیش از اندازه پوست و رفع ناهنجاری های آن می گردد.  عملکرد لیزر در جراحی بینی در مشهد بدین گونه می باشد که از دستگاه لیزر، نوری تقویت شده ساطع می شود. این نور ها با استفاده از دستگاه فعال می شود و شدت و ضعف آن ها توسط جراح و یا شخصی که کنترل آن را بر عهده دارد انجام می گیرد. از جمله شرایطی که برای عمل بینی با لیزر مورد توجه قرار می گیرند شامل موارد زیر می باشد.

گذراندن سن جهش رشد

عدم وجود مشکلات انعقادی

وضعیت روانی سالم و با ثبات

این جراحی نسبت به جراحی بینی معمولی دارای تفاوت هایی می باشد، به عنوان مثال در عمل بینی با لیزر فرد هوشیار می باشد اما در روش جراحی بینی فرد بیهوش می شود و این نوع جراحی را می توان در دسته جراحی های سرپایی نیز قرار داد چرا که به هیچ عنوان از بی هوشی استفاده نمی شود و تنها از بی حسی موضعی استفاده می شود که افراد می توانند از داشتن یک عمل راحت و بی خطر مطمعن شوند و به راحتی برای عمل جراحی بینی و رفع اشکال های موجود در ناحیه بینی خود اقدام کنند. جهت آشنایی بیشتر با عمل بینی با لیزر با این مقاله از سایت رسمی دکتر بیرقی طوسی همراه باشید.

عمل بینی با لیزر چیست؟

بینی عمل شده با لیزر

جهت اینکه فرم بینی اصلاح شود نیاز به انجام عمل جراحی پلاستیک که در انواع مختلف صورت می گیرد، می باشد. عمل لیزر بینی درمانی با تهاجم کمتر است که تنها برای اعمال بر روی پوست بینی طراحی شده است. عمل بینی با لیزر ضخامت بیش از اندازه پوست را برطرف کرده و ناهنجاری های پوست بینی را رفع می کند. مشکلاتی از جمله لکه و یا اِسکار در پوست بینی ناشی از آکنه و موارد مشابه، توسط لیزر قابل درمان می باشند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند بینی که نوک آن بسیار پهن باشد، جزو بینی گوشتی محسوب می شود و می توان با عمل بینی با لیزر آن را عمل کرد. درصورتی‌که این تصور در مورد عمل بینی با لیزر کاملا نادرست می باشد.

لیزر در عمل بینی چگونه عمل می کند؟

عملکرد لیزر

نحوه عملکرد لیزر در جراحی بینی بدین گونه می باشد که از دستگاه لیزر، نوری تقویت شده ساطع می شود. با ساطع کردن پرتوی (که طول موج مشخصی دارد ) و تقویت آن، کار تعیین شده ای را که مورد نظر جراح می باشد را انجام می دهد. این نورها با استفاده از سیستم دستگاه فعال شده و با شدت و ضعف که تنظیم آن بر عهده جراح (و شخصی که آن را هدایت می کند ) می باشد، تنظیم می شوند و تغییرات مورد نیاز را انجام می دهند. جراح با هدایت دقیق دستگاه بدون خونریزی به اصلاح فرم بینی می پردازد. انجام عمل با لیزر در پزشکی علاوه بر این که از کاربرد های مختلف برخوردار می باشد، مورد استقبال افراد جامعه نیز قرار گرفته است. که دلیل آن دقت و ظرافت این تکنیک می باشد که نسب به سایر تکنیک ها از ریسک پذیری کمی برخوردار است.

جراحی زیبایی بینی با لیزر برای چه افرادی مناسب است؟

افراد مناسب عمل بینی با لیزر

در حقیقت  جراحی بینی با لیزر برای تمامی افراد مناسب نمی باشد. افرادی که دارای مشکلات لخته شدن خون می باشند و یا دیابت دارند و یا اخیرا با آفتاب برنزه شده اند، کاندیدای ایده آلی جهت درمان با لیزر نیستند. لیزر گزینه‌ ی مناسبی برای افرادی که بینی آن ها به دلیل نوعی بیماری مانند سرطان و یا تصادف شدید، فرم خود را از دست داده‌ و یا دچار دفورمیتی شده‌ است، می باشد. با این حال هر فردی نمی تواند کاندیدای مناسبی برای این محسوب شود و برای اینکه این نوع جراحی به طور مطمعن و ایمن صورت گیرد باید شرایطی نظیر موارد زیر در نظر گرفته شود.

نوع پوست

گذراندن سن جهش رشد

عدم وجود مشکلات انعقادی

وضعیت روانی سالم و با ثبات

عدم برنزه کردن پوست به تازگی

عدم ابتلا به دیابت وابسته به انسولین

حتماً در جلسه مشاوره‌ ی اولیه خود در مورد مناسب بودن لیزر برای پوست خود با جراح بینی بحث و گفت و گو کنید.

استفاده از لیزر در جراحی بینی چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از لیزر در جراحی

دوره نقاهت بسیار کوتاه می باشد.

مدت زمان عمل نسبت به روش های دیگر بسیار کوتاه می باشد که این نکته برای افرادی که نمی خواهند مدت زمان زیادی برای عمل جراحی بینی صرف کنند مهم می باشد.

نداشتن ورم و کبودی پس از عمل که سبب می شود نتایج عمل از همان روز های اول قابل مشاهده باشد و افراد بتوانند به راحتی نتیجه ی عمل رینوپلاستی خود را مشاهده نمایند.

این جراحی را می توان در دسته جراحی های سرپایی نیز قرار داد چرا که به هیچ عنوان از بی هوشی استفاده نمی شود و تنها از بی حسی موضعی استفاده می شود که افراد می توانند از داشتن یک عمل راحت و بی خطر مطمعن شوند و به راحتی برای عمل جراحی بینی و رفع اشکال های موجود در ناحیه بینی خود اقدام کنند.

کوچک کردن بینی گوشتی با لیزر

کوچک کردن بینی گوشتی با لیزر

استفاده از لیزر می تواند در تغییر رنگ پوست و یا ایجاد حرارت در پوست تاثیر به سزایی بگذارد، که با توجه به همین موضوع برخی از پزشکان با ایجاد تغییرات در رنگ پوست بینی،  سایه روشن کردن پوست بینی و همچنین حرارت دادن بینیجهت از بین رفتن چربی های پوست بینی اقدام به کوچک نشان دادن بینی به وسیله سایه دار کردن برخی نقاط بینی می کنند. این روش نیز روشی اصولی و برگشت ناپذیر نمی باشد و نمی توانم از آن به عنوان روشی دائمی برای تغییر شکل بینی استفاده کرد.

ورم و کبودی پس از جراحی بینی لیزری

کبودی

در رینوپلاستی به هر روشی خون و کبودی وجود دارد، اما برخی استخوان های بینی ظریف می باشند و بعد از عمل، کبود نمی شوند، پس کم بودن کبودی بعد از جراحی به دلیل استفاده از لیزر نمی باشد. بروز ورم بعد از جراحی جزو عوامل طبیعی روند زیبایی بینی می باشد، چرا که در روش های جدید برش در قسمت پایین بینی صورت می گیرد و پوستی از دست داده نمی شود. در نتیجه با کوچک شدن اسکلت و غضروف بینی پوست اضافه ورم می کند که به مرور زمان ورم پوست روی بینی کاهش می یابد. البته این موضوع در انواع مختلف بینی متفاوت می باشد، برای مثال در جراحی بینی های گوشتی شاهد ورم بیشتری خواهیم بود و همچنین هرچقدر بینی کوچک تر شود، ورم بینی نیز بیشتر می باشد.

مراقبت‌ های پس از جراحی بینی لیزری

مراقبت

لیزر نیز درست همانند زمانی که دچار آفتاب سوختگی شدید می شوید، می تواند بر روی پوستتان التهاب و سوزش ایجاد کند، به همین جهت باید پوست را با پاک کننده های ملایم و غیر خشک بشویید و سپس به آهستگی آن را خشک کنید. از مالش دادن پوست در هنگام شست و شو پرهیز کنید چرا که به پوست حساس و آسیب دیده صدمه ی بیشتری وارد می شود. رعایت این نکته پس از عمل حائز اهمیت می باشد که به بهبودی سریع تر و از بین رفتن سوختگی و قرمزی روی بینی کمک می کند.

عمل بینی با لیزر چه تفاوتی با عمل بینی بدون لیزر دارد؟

تفاوت جراحی بینی لیزری با بدون لیزر

در عمل بینی با لیزر فرد هوشیار می باشد اما در روش جراحی بینی فرد بیهوش می شود.

در عمل جراحی بینی، بیمار تا چند روز دچار تورم و کبودی می باشد، در صورتی که در جراحی بینی با لیزر کبودی و تورم وجود ندارد.

تغییرات اعمال شده در جراحی بینی بسیار دقیق تر و ایده آل تر می باشد، در حالی که در جراحی زیبایی بینی با لیزر تغییرات چندانی در ساختار بینی صورت نمی گیرد.

در جراحی زیبایی بینی به روش باز، برشی کوچک بر روی کلوملا ایجاد می شود و در روش جراحی بینی بسته برش ها در داخل بینی می باشد، در حالی که در جراحی بینی با لیزر هیچگونه برشی ایجاد نمی شود.

سخن پایانی

همان طور که در مطلب بالا گفته شد جراحی بینی لیزری نوعی جراحی می باشد که در آن از لیزر برای رفع ضخامت بیش از اندازه پوست و موارد مشابه استفاده می شود. به تزگی تحقیق درباره استفاده از لیزر در عمل پولیپ بینی آغاز شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.  همچنین لیزر می تواند در تغییر رنگ پوست و یا ایجاد حرارت در پوست تاثیر به سزایی داشته باشد. این نوع عمل برای هر فردی مناسب نمی باشد برای مثال به فردی که با مشکل انحراف بینی مواجه است، توصیه می شود از انجام این عمل خودداری نماید.

جراحی بینی با لیزر اغلب جهت برطرف کردن مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد چرا که جذب گرما توسط پویست می تواند سبب رفع این مشکلات شود. در جراحی بینی لیزری از گاز co2 استفاده می شود که با استفاده از آن می توان معایب پوستی را برطرف کرد، اما اگر فرد نیاز به تغییر شکل اساسی بینی داشته باشد باید از انواع دیگر جراحی های بینی استفاده کند. شما می توانید نظرات خود را با ما و سایر افراد در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.