درمورد بخیه های عمل بینی چه می دانید؟

فهرست مطالب

مدت زمان مطالعه مقاله بخیه های عمل بینی : 8 دقیقه

بخیه عملی همچون دوختن می باشد که جهت ترمیم بافت های بدن پس از عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش در جراحی بینی نیز جهت ترمیم برش های بیرونی بینی و برش های داخلی بینی به کار می رود. جهت بخیه نمودن در جراحی بینی با توجه به روش جراحی از دو نوع نخ قابل جذب و غیرقابل جذب (کششی) استفاده می شود که نخ قابل جذب در جراحی بینی به روش بسته که در داخل بینی برش هایی ایجاد می گردد استفاده می شود و نخ غیرقابل جذب در جراحی به روش باز که بر روی پوست بینی برش ایجاد می شود به کار می رود.

فهرست مطالب

 1. مقدمه

 2. بخیه در جراحی بینی

 3. جنس بخیه های استفاده شده برای جراحی بینی

 4. بخیه های جذبی بهتر است یا کشیدنی؟

 5. مراقبت از بخیه های بینی پس از رینوپلاستی

 6. بخیه های جراحی بینی چه زمانی کشیده می شوند؟

 7. روش از بین بردن جای بخیه عمل و اسکار عمل بینی

 8. سخن پایانی

مقدمه

بخیه عملی همچون دوختن می باشد که جهت ترمیم بافت های بدن پس از جراحی بینی در مشهد مورد استفاده قرار می گیرد. این روش در جراحی بینی نیز جهت ترمیم برش های بیرونی بینی و برش های داخلی بینی به کار می رود. جهت بخیه نمودن در جراحی بینی با توجه به روش جراحی از دو نوع نخ قابل جذب و غیرقابل جذب (کششی) استفاده می شود که نخ قابل جذب در جراحی بینی به روش بسته که در آن برش هایی در داخل بینی ایجاد می گردد استفاده می شود و نخ غیرقابل جذب در جراحی به روش باز که برش بر روی پوست بینی ایجاد می شود به کار می رود. جهت مراقبت از بخیه بینی پس از عمل بینی باید اقداماتی را انجام دهید که از جمله آن ها شامل موارد زیر می باشد.

 • به هنگام عطسه دهان خود را باز کنید و تا یک هفته بعد از جراحی از شنا کردن خودداری نمایید.
 • برای مراقبت از بینی بهتر است که در دوران درمان آن را خشک نگه دارید تا بهبودی زودتر حاصل گردد.
 • در طول دوران نقاهت عمل بینی بهتر است از دستگاه بخور جهت مرطوب نمودن هوا استفاده نمایید.

برای از بین بردن جای بخیه پس از کشیده شدن بخیه می توانید از پماد و کرم ترمیم کننده استفاده نمایید اما از مهم ترین روش هایی که تاثیر به سزایی بر جای زخم بخیه می گذارند شامل خودداری از کشیدن سیگار و مصرف الکل می باشد چرا که نیکوتین سیگار بر روی جای زخم بینی، ایجاد پوست مرده و .. اثر می گذارد و الکل نیز باعث افزایش ورم و خونریزی می شود در صورتی که ورم و خونریزی در زمان بهبودی باید کاهش پیدا نماید. جهت آشنایی بیشتر با بخیه های پس از جراحی بینی، مراقبت از آن ها و زمان کشیدن بخیه با این مقاله از سایت رسمی دکتر بیرقی طوسی همراه باشید.

بخیه در جراحی بینی

بخیه در جراحی بینی
Stitches in nose surgery

بخیه برای بستن زخم پوست یا سایر بافت ها مورد استفاده قرار می گیرد. بخیه به طور کلی عملی همچون دوختن می باشد که امروزه با توجه به نوع بافت، گستردگی و عمق زخم به شکل های مختلف انتخاب شده و قابل انجام است. از زمان های قدیم تا به امروز اشکال، ابعاد و مواد مختلفی برای انجام این کار مورد استفاده قرار گرفته اند. این روش در جراحی بینی جهت ثابت نمودن بافت بینی در جای خود مورد استفاده قرار می گیرد بدین صورت که جراح بینی پس از انجام تغییرات لازم در هنگام جراحی با استفاده از سونی ایزوله شده و بهداشتی و مقداری نخ شروع به بخیه زدن می کند و در آخر با استفاده از انواع متفاوت گره های جراحی بخیه زده شده را ثابت می کند.

جنس بخیه های استفاده شده برای جراحی بینی

بخیه جراحی بینی
suture

در عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی، انواع نخ های جراحی جهت بخیه مورد استفاده قرار می گیرند که به طور کلی شامل دو دسته زیر می شوند.

بخیه های غیر قابل جذب

بخیه های قابل جذب

که در ادامه به توضیح هریک از موارد پرداخته ایم.

بخیه های غیر قابل جذب

 غیرقابل جذب
Non-absorbable sutures

از این نوع بخیه ها که از جنس نایلون و به رنگ آبی می باشند در قسمت جلوی بینی و جهت دوختن پوست وسط بینی استفاده می شود. این بخیه اغلب در روش جراحی بینی باز که برشی بر روی پویست وسط بینی داده می شود برای ترمیم محل برش پوست مورد استفاده قرار می گیرد، اما در روش بسته که نیاز به برشی در وسط بینی نمی باشد از این نوع بخیه ها استفاده نمی شود. البته این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که در صورتی که بینی پهن باشد، در هر دو روش جراحی باز و بسته عمل بینی نیاز به ایجاد برش در کناره های بینی جهت باریک نمودن پره های بینی می باشد به همین علت در افرادی که بینی پهن دارند باید از بخیه های کشدنی استفاده نمود. این نوع بخیه ها در انواع زیر تولید و به بازار عرضه می شوند.

نخ های غیر قابل جذب طبیعی

 •  نخ سیلک خالص virgin silk
 • نخ سیلک روکش دار dermal silk
 • نخ پنبه ای cotton
 • نخ کتانی linen
 • نخ سیمی ضد زنگ

نخ های غیر قابل جذب مصنوعی

 • نخ نایلون
 • نخ نایلون تک رشته ای ethilon and dermalon
 • نخ نایلون چند رشته ای بدون روکش نورالون nurolon
 • نخ نایلون چند رشته ای روکش دار سرجی لون surgilon

بخیه های قابل جذب

 قابل جذب
Absorbable sutures

بخیه جذبی پس از استفاده به مرور جذب پوست می شوند معمولا در جراحی بینی به روش باز که برش هایی در داخل بینی ایجاد می گردد جهت ترمیم محل برش های داخلی بینی مورد استفاده قرار می گیرند که در انواع زیر تولید و به بازار عرضه می شوند.

نخ های قابل جذب طبیعی

 •  نخ های قابل جذب ساده یا پلین (PLAIN)
 •  نخ قابل جذب کرومیک یا کاتگوت کرومیک (CHROMIC)
 •  نخ قابل جذب کلاژن (COLLAGEN)

نخ های قابل جذب غیر طبیعی و مصنوعی

 • نخ ویکریل (پلی گلاکتین)VICRL

بخیه های جذبی بهتر است یا کشیدنی؟

بخیه
Surgical sutures

جهت بخیه زدن بخش های داخلی بینی از بخیه های جذبی و جهت ترمیم برش های بیرونی از بخیه های کشیدنی استفاده می شود. زمان از بین رفتن بخیه های جذبی چندان تحت کنترل نمی باشد اما بخیه های غیر جذبی را می توان راس موعد مقرر، یعنی بعد از 7 روز کشید. به همین علت از بخیه غیر جذبی جهت ترمیم برش های بیرونی استفاده می شود چرا که جای زخم کمتر باقی می ماند و scar کمتری به جا می گذارد.

مراقبت از بخیه های بینی پس از رینوپلاستی

مراقبت از اسکار بینی پس از رینوپلاستی
Nutrition Care

به هنگام عطسه دهان خود را باز کنید و تا یک هفته بعد از جراحی از شنا کردن خودداری نمایید.

برای مراقبت از بینی بهتر است که در دوران درمان آن را خشک نگه دارید تا بهبودی زودتر حاصل گردد.

در طول دوران نقاهت پس از جراحی بینی بهتر است از دستگاه بخور جهت مرطوب نمودن هوا استفاده نمایید.

به مدت یک هفته پس از جراحی از بینی خود نفس نکشید و بینی خود را با دستمال پارچه ای با ملایمت پاک نمایید.

با استفاده از پراکسید هیدروژن و پماد آنتی بیوتیک می توانید به جذب شدن بخیه های جراحی رینوپلاستی در داخل بینی کمک نمایید.

بخیه های خارجی رینوپلاستی معمولا طی یک هفته از درمان کشیده می شوند . با این حال، اگر خونریزی مداوم، قرمزی، تب، عفونت و سایر مشکلات در نزدیکی بخیه های بینی رخ دهد باید فورا به جراح بینی مراجعه نمایید.

بخیه های جراحی بینی چه زمانی کشیده می شوند؟

بخیه های جراحی بینی چه زمانی کشیده می شوند؟
Time to remove nasal surgical sutures

همان طور که گفته شد جهت انجام بخیه در داخل بینی از بخیه های جذبی استفاده می شود که پس از گذشت 3 الی 4 هفته از جراحی بینی خود به خود جذب می شوند. جهت برداشتن بخیه های غیر جذبی که برای بخیه نمودن برش های خارجی بینی که معمولا در کنار پره های بینی و در زیر بینی میان سوراخ های بینی انجام می شوند مورد استفاده قرار می گیرند باید پس از گذشت 5 الی 7 روز به پزشک جراح مراجعه نمود.

روش از بین بردن جای بخیه عمل و اسکار عمل بینی

از بین بردن جای اسکار عمل
Suture missing

جهت جلوگیری از ایجاد اسکار یا جای زخم پس از عمل بینی، مهم ترین راه انتخاب یک جراح ماهر می باشد چرا که تکنیک و نوع بخیه‌ای که جراح استفاده می نماید، جهت جلوگیری از موارد شدید اسکار یا جای زخم پس از عمل بینی بسیار تاثیرگذار می باشد. از دیگر موارد می‌‌توان به استفاده از پماد برای از بین بردن جای بخیه عمل بینی اشاره نمود. موارد دیگری نیز مانند عدم استفاده از سیگار و مشروبات الکی می‌تواند در پیشگیری از اسکار یا جای زخم بعد از عمل بینی و بهبود جای زخم بینی اثرگذار باشد.

به جای تمرکز بر روی استفاده از پماد و کرم ترمیم کننده جهت از بین بردن جای بخیه عمل بینی، بد نیست بدانید که مصرف سیگار و الکل قبل از عمل بینی و در زمان بهبودی اثرات جبران ناپذیری بر روی بهبود اسکار بینی خواهد گذاشت. نیکوتین سیگار سبب منقبض شدن رنگ های خونی می شود که این امر به ایجاد جای زخم بینی، پوست مرده و بهبود ضعیف کمک می نماید. الکل نیز باعث افزایش ورم و خونریزی که دو بخش از فرآیند بهبودی می باشند می شود در صورتی که ورم و خونریزی باید تا حد امکان کاهش پیدا کنند. به همین سبب برای عدم تشدید اسکار یا جای زخم پس از عمل بینی، حداقل برای مدتی از مصرف این دو خودداری نمایید.

سخن پایانی

بخیه جهت ترمیم برش های داخلی و روی بینی به کار می رود که بسته به روش انجام جراحی از نخ قابل جذب و یا نخ غیر قابل جذب (کششی) استفاده می شود که معمولا نخ قابل جذب در روش جراحی بسته که برش در داخل بینی ایجاد می گردد مورد استفاده قرار می گیرد و نخ غیر قابل جذب در جراحی به روش باز که برش بر روی پوست بینی ایجاد می گردد استفاده می شود. نخ قابل جذب پس از گذشت 3 الی 4 هفته پس از جراحی بینی خود به خود جذب بینی می شود و نیاز به کشیدن ندارد در صورتی برای کشدن نخ غیر قابل جذب باید پس از گذشت 5 الی 7 روز به مطب جراح بینی مراجعه نمود.

همان طور که گفته شد بخیه های خارجی رینوپلاستی یا همان بخیه های کشیدنی معمولا طی یک هفته از درمان کشیده می شوند، با این حال اگر خونریزی مداوم، قرمزی، تب، عفونت و سایر مشکلات در نزدیکی بخیه های بینی رخ دهد برای جلوگیری از ایجاد مشکل باید فورا به جراح بینی مراجعه نمایید. برای اینکه نخ بخیه به خوبی در جای خود حفظ شود تا بینی بتواند فرم مورد نظر را پیدا نماید باید مراقبت های پس از عمل بینی و موارد ذکر شده در مطلب فوق را به خوبی انجام دهید و همچنین جهت اینکه پس از کشیدن نخ بخیه جای بخیه بر روی بینی باقی نماند بهتر است قبل و بعد از عمل جراحی از کشیدن سیگار و الکل به دلیل داشتن نیکوتین و افزایش ورم و خونریزی خودداری نمایید و از کرم و پماد ترمیم کننده جای زخم بخیه استفاده کنید.