کاشت انواع مدل پروتز سينه به منظور حجم دهی و بزرگ کردن سینه انجام می شود و جزء جراحی های زیبایی به شمار می رود. استفاده از انواع مدل پروتز سينه به یکی از روش های محبوب و رایج در بین خانم ها تبدیل شده و هر ساله به تعداد افرادی که از این روش جراحی به پزشک متخصص جراح زیبایی مراجه می کنند رو به افزایش است. عمل جراحی پروتز سینه در خانم ها منجر به افزایش اعتماد به نفس آنان می گردد.

در ادامه با همراه باشید تا انواع مدل های پروتز سينه را به شما معرفی کنیم…

اصلاح افتادگی سینه با پروتز سينه

اصلاح افتادگی سینه دارای درجات مختلفی است :

اصلاح افتادگی سینه با انواع مدل پروتز سينه

در افتادگی سینه درجه ۱ و بعضی از انواع درجه ۲ با استفاده از پروتز سینه قابل اصلاح است اما برای اغلب افتادگی های سینه درجه ۲ و همه ی افتادگی های درجه ۳ میبایست عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی انجام شود پس با این توضیحات در صورتی که به فردی گفته شود که با پروتز عمل لیفت سینه اصلاح شده و سینه ها بالاتر می رود فقط در افتادگی سینه درجه ۱ و بعضی از انواع درجه ۲ امکان پذیر است.

 

مزایای پروتز سینه

جراحی پروتز سینه با هدف تغییر در شکل، اندازه، بافت و افزایش حجم سینه انجام می گردد. در حین این عمل ممکن است جراح از پروتزهای سیلیکونی و یا دیگر ایمپلنت ها در بافت سینه و یا بخش زیرین عضلات سینه استفاده کند. ایمپلنت سینه بسته یه جنس و کیفیت آنها معمولا بین ۷ تا ۱۲ سال عمر می کنند.

مزایای پروتز سینه

مزایای پروتز سینه به شرح ذیل می باشد :

 • افزایش حجم سینه هایی که به طور طبیعی کوچک هستند.
 • برگشت پذیری سینه به شکل اولیه پس از بارداری، شیردهی و یا رژیم کاهش وزن
 • اصلاح شکل تقارن سینه ها که ممکن است بر اثر یک حادثه نامتقارن شده باشند.
 • برگشت به شکل اولیه سینه ها پس از عمل های جراحی

به طور کلی عمل پروتز سینه ممکن است برای بازسازی و یا زیبایی انجام شود، در موارد سرطان سینه جراحی برای بازسازی سینه ها انجام می شود و در مواردی که افزایش حجم سینه ها موردنظر است جراحی با هدف زیبایی انجام می گیرد. در هر دو حالت این جراحی تاثیر بالایی در برگشت اعتماد به نفس در بانوان داشته و احساس خانم ها را در مورد جاذبه های زنانه خود بر می انگیزد.

شما می توانید در مشاوره اولیه عمل بزرگ شدن سينه  راجع به انتظاراتی که از نتایج عمل دارید، اعم از اندازه و فرم و همچنین نوع ایمپلنت سینه که ترجیح می‌دهید استفاده شود، با دکتر بیرقی صحبت کنید.

 

انواع مدل پروتز سينه بر اساس جنس

بر روی تمام پروتزها یک پوشش از جنس سیلیکون وجود دارد که بر اساس نوع سطح آن به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. پرونز با سطح صاف (Smooth)
 2. پروتز با سطح زبر (Ten Tured) که سطح آنها حالت مخملی دارد
 3. پروتز پلی اورتان که برو روی این پروتز ها یک لایه از مخمل کشیده شده و برای بیماران خاص استفاده می شود.

 

از نظر جنس پروتزها را به دسته بندی دیگری بر اساس دو نوع آب نمکی و سیلیکونی نیز تقسیم بندی می شوند :

پروتز آب نمکی

پروتز آب نمکی یکی از انواع پروتز سینه می باشد که شکل آن گرد بوده و با آب نمک (محلول سالین) پر شده است. در صورتی که پروتز آب نمکی پاره شود مایع درون آن از داخل پروتز خارج شده و جذب بدن خواهد شد اما ضرری ندارد. استفاده از پروتز آب نمکی برای سنین زیر ۱۸ سال ممنوع اعلام شده است.

انواع مدل پروتز سینه - پروتز آب نمکی

مزایا و معایب پروتز آب نمکی

 • برای جایگذاری در عمل پروتز سینه به برش کمتری نیاز دارد.
 • پس از جایگذاری نیاز کمتری به بازدید دوره ای پزشک دارد.
 • حالت طبیعی سینه را ندارد.
 • احتمال اینکه خود به خود مایه درون آن خالی شود وجود دارد.
 • ممکن است بافت سینه را تحت تاثیر قرار دهد.

 

پروتز سیلیکونی

شکل و ظاهر پروتز سیلیکونی هم مانند آب نمکی گرد می باشد با این تفاوت که داخل آن با نوعی ژل چسبنده پر شده و شکلی طبیعی تر دارد. در صورت پاره شدن پروتز سیلیکونی برخلاف نوع آب نمکی، جذب بدن نمی شود و ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. از این نوع پروتز برای افرادی که زیر ۲۳ سال هستند استفاده نمی شود. معمولا از پروتز سیلیکونی برای پس از سرطان سینه در جهت اصلاح و بهبود شکل ظاهری سینه ها می شود استفاده کرد.

انواع مدل پروتز سینه - پروتز سیلیکونی

مزایا و معایب پروتز سیلیکونی

 • ظاهر طبیعی تر و هم جنس با بافت سینه
 • ریسک پایین تر نسبت به خالی شدن محتوای آن
 • هزینه بالاتر نسبت به انواع دیگر
 • لازم است در طول دوره حیات فرد مرتبا توسط پزشک بازدید شود
 • نیاز به برش های بیشتر دارد.

 

انواع مدل پروتز سينه بر اساس شکل

پروتز سینه بر اساس شکل به دو دسته تقسیم می شود :

پروتز گرد (راند)

این پروتزها دایره ای شکل و گرد می باشند و از هر دو طرف پشت و رو به هم شبیه هستند. از این پروتزها معمولا برای افزایش حجم بخش های بالایی سینه مورد استفاده می شود. پروتز راند به سینه خانم ها ظاهری گرد و یکدست می دهد.

 

پروتز قطره اشکی

این پروتزها از نظر شکل شبیه قطره اشکی می باشند به این معنی که بخش بالای آنها از بخش پایینی حجم کمتری دارد. از پروتز قطره اشکی به طور معمول برای بیمارانی که سینه آنها برداشته شده بازسازی می شود. برای اینکه سینه نمای طبیعی تری داشته باشند از پروتزهای قطره اشکی استفاده می شود تا پستان ها شکل طبیعی تری به خود بگیرند.

پروتز اشکی بهتر است یا گرد ؟

همانطور که بالاتر گفته شد پروتزهای سینه به دو شکل گرد و اشکی تقسیم بندی می شوند.

جنس مدل سینه اشکی سیلیکونی بوده و ظاهر آنها در نگاه اولیه شبیه اشک می باشد که بخش زیرین آن برجسته و بخش فوقانی آن باریک و نوک پستان رو به بالا است. جهت برش سینه و جایگذاری پروتز سینه اشکی مستلزم برش بزرگ تری است به این دلیل که شکل ظاهری پستان به این صورت است که بخش پایینی بزرگ تری دارد.

پروتز سینه اشکی به هیچ عنوان نباید دچار چرخش و جابجایی شوند در غیراینصورت ظاهر نامطلوبی پیدا می کنند و نیاز به جراحی ترمیمی و ثانویه جهت اصلاح وضعیت پیدا می کنند.

برعکس مدل قطره اشکی، پروتز سينه مدل گرد در صورت چرخش و جابجایی هیچ مشکلی را در ظاهر پستان ها بوجود نیاورده و نیاز به جراحی پس از آن نیست اما در ظاهر و زیبایی مدل اشکی را هم ندارند. شکل این پروتزها گرد است و از نظر ظاهری بزرگ تر و توپرتر به نظر می رسند.

تفاوت انواع مدل پروتز سینه - عکس پروتز سينه مدل اشکی

در مقایسه این دو مدل می توان گفت خانم هایی که تمایل به بزرگ کردن سینه‌ها با جراحی پروتز سینه بیش از حد نرمال داشته باشند باید از مدل گرد و خانم هایی که زیبایی و نمای طبیعی سینه را دوست دارند از مدل اشکی می توانند استفاده کنند. تفاوت دیگر این دو مدل آن است که پروتزهای گرد برای جراحی های ترمیمی یا اصلاحی مناسب است اما پروتزهای مدل قطره اشکی برای خانم هایی که افتادگی سینه هستند و یا سینه های آنها نامتقارن شده است مناسب می باشد.

بطور کلی خانم هایی که سینه های نرم با شکل اولیه بدون مشکل دارند از پروتز گرد و خانم هایی که سینه های تخت و دارای پوشش نرم خیلی کم و بدون شکل دارند از پروتز اشکی استفاده کنند.

 

انواع مدل پروتز سينه بر اساس برجستگی

پروتزهای سینه بر اساس برجستگی به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. پروتز با برجستگی کم (Low Profile)
 2. پروتز با برجستگی زیاد (High Profile)
 3. پروتز با برجستگی خیلی زیاد (Ultra-High Profile)

 

با توجه به شرایط فرد بیمار و نوع جراحی، پزشک یکی از انواع مدل پروتز سينه از نظر برجستگی را انتخاب می کند. این امکان وجود دارد که بر اساس درخواست بیمار و یا صلاحدید جراح هر کدام از این دسته بندی های پروتز انتخاب شوند بعنوان مثال ممکن است دلیل استفاده از پروتز بعد از سرطان سینه باشد و یا اینکه برای زیبایی از پروتز استفاده شود.

breastcancernow.org :منبع