جراحی بینی گوشتی | آشنایی با روش های جراحی و نکات مهم

فهرست مطالب

جراحی بینی گوشتی یکی از سخت ترین و حساس ترین عمل های یک جراح زیبایی بینی است. از طرفی پیداکردن یک جراح بینی خوب هم ساده نیست چرا که عمل بینی گوشتی بسیار رایج است و توسط جراحان زیادی انجام می شود و نتیجه هر کدام از این عمل ها نیز با هم متفاوت است. همین دلایل کافیست تا لازم باشد هرچه بیشتر با ویزگی های بینی گوشتی آشنا شوید تا امکان انتخاب بهتری را داشته باشد پس در ادامه با ما همراه باشید….

 

تشخیص بینی گوشتی

همواره یکی از سوالاتی که متقاضیان عمل از دکتر آرش بیرقی توسی در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی می پرسند آن است که از کجا بفهمیم بینی گوشتی داریم ؟ همچنین پزشکان و جراحان قبل از این که بخواهند، عمل جراحی بینی را انجام دهند ابتدا باید تشخیص دهند که آیا بینی فرد مراجعه کننده گوشتی است یا خیر؟

تشخیص بینی گوشتی

ساختار بینی در بینی های گوشتی از بافت چربی ایجاد شده است و این افراد بطور معمول نوک بینی افتاده و پهن تری دارند همین موضوع هم سبب می شود که حین عمل ایجاد هرگونه تغییر در بینی سخت تر شود و این احتمال وجود دارد که در نتیجه نهایی بدلیل ضخیم بودن پوست، فرم بینی به خوبی مشخص نباشد.

ویژگی ها و معیارهایی که برای این نوع از بینی وجود دارد به پزشک یا جراح در تشخیص گوشتی بودن بینی کمک می کند. ویژگی هایی که در هنگام تشخیص گوشتی بودن یک بینی می توانند، کمک کنند عبارت اند از:

 • ضخیم بودن پوست ناحیه نوک بینی
 • ضعیف بودن غضروف های بینی
 • چرب بودن پوست بینی
 • مشهود بودن منافذ پوستی
 • ضخیم بودن عرض پره های بینی
 • بزرگی نوک بینی
 • وجود منافذ باز بر روی پوست بینی
 • پهن بودن نیمه ی تحتانی بینی از روبرو
 • عدم وجود قوز بینی در بینی های گوشتی
 • و …

ویژگی های که در بالا مشاهده کردید از مهم ترین ویژگی هایی بینی گوشتی است. برخلاف تصور اکثر مراجعه کنندگانی که بینی گوشتی دارند، غضروف های اسکلتی بینی آن ها بسیار ضعیف و نازک است و همین موضوع عمل جراحی بینی گوشتی را کمی سخت و دشوار می کند.

نکته جالبی که در هنگام تشخیص گوشتی بودن بینی وجود دارد این است که ممکن است درجات گوشتی بودن یک بینی با بینی دیگر کاملا متفاوت باشد. هر چه میزان گوشتی بودن یک بینی کم تر باشد، عمل جراحی آسان تر انجام می شود.

 

روش جراحی بینی گوشتی

روش جراحی بینی گوشتی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، تکنیک هایی که در جراحی بینی گوشتی بکار برده می شود با تکنیک های جراحی بینی استخوانی کاملا متفاوت است. یک جراح حرفه ای و ماهر در جراحی بینی گوشتی قصد دارد که اسکلت غضروف بینی بیمار را که ضعیف و نازک است را با استفاده از روش های ثابت شده، تقویت کند.

برای عمل بینی گوشتی جراحان روش های مختلفی را به کار میگیرند که با توجه به فرم بینی و شرایط بیمار ممکن است نسبت به هم متفاوت باشند.

 • جراحی بینی گوشتی به روش باز :

در این روش جراح ابتدا برش ها را دور تا دور بینی ایجاد می کند تا بتواند پوست بینی را برگردانده و بالا بیاورد و سپس این امکان برای او فراهم می شود تا تغییرات لازم را بر روی بینی ایجاد کند و در نهایت پوست برگردانده شده و بینی بخیه می شود.

 

 • جراحی بینی گوشتی به روش بسته :

در این روش کلیه برش ها از داخل بینی صورت می گیرد و جراح می تواند تغییرات را بر روی بینی اعمال می کند بنابراین در این روش جراحی هیچ برشی از خارج بینی زده نمی شود.

 • سایر روش ها :

جراحان از روش های دیگری هم برای انجام عمل بینی گوشتی استفاده می کنند که درواقع بر اساس توجه به غضروف بینی و بخیه زدن می باشد. در این روش که از طریق سوراخ های بینی انجام می شود، جراح ابتدا غضروف بینی را برای تغییر فرم و اندازه بینی برش می دهد و چون کار بسیار حساسی است نیاز به دقت فراوان دارد و میبایست به حد مشخصی از غضروف برداشته شود تا زخم خارجی بر روی بینی باقی نماند.

در روش دوم از بخیه زدن اتصال غضروف ها به هم برای اینکه نوک بینی باریک تر شود استفاده می شود. بخیه بینی مورد استفاده در این روش در سایر عمل های بینی هم استفاده می شود و ضرری برای فرد ندارد. ممکن است در بعضی از موارد جراح تصمیم بگیرد که با ترکیبی از هر دو روش جراحی بینی گوشتی را انجام دهد.

تقویت بافت های غضروفی بینی به بیمار کمک می کند که بینی باریک تر و خوش فرم تری داشته باشد. برای این که پهنای بینی گوشتی را بتوان کوچک تر نشان داد، روش های مختلفی وجود دارد از جمله کوچک کردن عرض پره های بینی که در بینی های گوشتی زیاد هستند.

همانطور که در بالاتر هم اشاره کردیم، هرچه درجه گوشتی بودن یک بینی در ابتدا کم تر باشد، عمل آسان تر است و نتیجه ی بهتری را می توانید از عمل جراحی بینی گوشتی بگیرید. البته میزان برابر بودن نتیجه با هدف شما بیشتر بستگی به میزان مهارت و تجربه ی جراح دارد.

 

آیا امکان بازگشت بینی گوشتی وجود دارد ؟

یکی از مشکلاتی که معمولا کسانی که دارای بینی گوشتی هستند با آن برخوردارند، افتادگی بینی خود پس از عمل جراحی هستند. متاسفانه جراحان بی تجربه با ضعیف تر کردن غضروف های این نوع بینی در ابتدا شکل ظاهری خوبی را به بینی می دهند اما پس از گذشت مدت زمانی بینی دوباره افتاده می شود.

خوشبختانه با پیشرفت های زیادی که علم و تکنولوژی در کنار هم داشته اند، جراحان توانسته اند از متودها و روش هایی برای عمل جراحی بینی گوشتی استفاده کنند که احتمال بازگشت بینی یا افتادگی آن را بسیار کم می کند. در حال حاضر جراحان ماهر از این متودها و روش ها برای عمل جراحی بینی گوشتی استفاده می کنند.برای دیدن یک سری از نمونه کارها می توانید به این لینک مراجعه کنید.

اگر عمل بینی گوشتی انجام داده اید شما باید بین یک تا دو ماه از چسب بینی استفاده کنید. همچنین ورم بینی بعد از جراحی تا مدتی باقی خواهد ماند و سپس می توانید از نتیجه مطلوب آن احساس رضایت کنید.

 

معیارهای انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی

انتخاب یک جراح کارکشته و ماهر می تواند در نتیجه ی عمل و میزان رضایت مندی شما در بعد از عمل تاثیر بالایی داشته باشد. نکته مهمی که در رابطه با عمل جراحی بینی گوشتی وجود دارد این است که تمامی جراحانی که قصد انجام عمل زیبایی دارند باید از میزان بالایی تجربه و مهارت برخوردار باشند اما جراحان بینی گوشتی علاوه بر تجربه و مهارت باید از هنر و خلاقیت هم برخوردار داشته باشند تا بتوانند بهترین نتیجه را برای بیمار، رقم بزنند!

بهترین جراح بینی گوشتی

وجود پوست ضخیم بینی و غضروف ضعیف بینی بیمار باعث می شود که سختی عمل جراحی دوچندان شود و در این هنگام خلاقیت و هنر جراح به کمک او می آید تا نتیجه دلخواه بیمار را خلق کند.

نکته مهم دیگری را که باید در نظر بگیرید این است که برخی از جراحانی که توانایی عمل بینی استخوانی را دارند، قادر به عمل بینی گوشتی نیستند. پس صرف این که جراح بینی استخوانی را بصورت صحیح و اصولی عمل کرده باشد، مبنایی برای انتخاب شما نباید باشد.

 

هزینه عمل جراحی بینی گوشتی

یکی از چالش های اصلی بیماران میزان هزینه عمل است، اما باید به شما بگوییم که معمولا  هزینه این نوع عمل زیبایی از دیگر عمل های زیبایی بینی کمی بیشتر است چرا که ظرافت و سختی انجام آن بیشتر است.

البته با توجه به درجه گوشتی بودن بینی، هزینه آن بین بینی های گوشتی نیز متفاوت است و نمی توان یک قیمت ثابت برای تمامی بینی های گوشتی داد. معمولا برآورد هزینه ی لازم برای عمل جراحی بینی گوشتی در جلسه مشاوره و معاینه بینی گفته می شود.

نکات مهم عمل جراحی بینی گوشتی

دانستن این نکات به شما کمک می کند که در هنگام تصمیم گیری، انتخاب بهتری داشته باشید، به همین دلیل توصیه می کنیم که حتما این موارد را با دقت بالا مطالعه کنید:

انتظار منطقی و واقع بینانه از عمل بینی گوشتی می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد. شما با مشورت با پزشک جراح خود می توانید، تصویری واقع بینانه تر از نتیجه بعد عمل داشته باشید. این تصویر واقع بینانه در نظر شما برای انجام جراحی می تواند، تاثیر بگذارد.
افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، معمولا از استخوان بندی درشت تری بر روی صورت خود برخوردار هستند. این استخوان بندی به آن ها کمک می کند که با متناسب کردن بینی خود با استفاده از عمل جراحی، زیبایی خود را چندین برابر کنند.
در هنگام انتخاب جراح برای انجام عمل جراحی، حتما با مریضان قبلی جراح تماس حاصل کنید و از نتیجه ی کار جراح مطمئن شوید. میزان تجربه و مهارتی که جراح در انجام عمل زیبایی بینی گوشتی دارد بر روی کار شما هم تاثیر خواهد گذاشت.

درخواست مشاوره جراحی بینی گوشتیindiatimes.com : منبع