عمل نوک بینی از چه مزایا و معایبی برخوردار می باشد؟

فهرست مطالب

امروزه عمل نوک بینی جایگاه ویژه ای در جامعه پیدا نموده است چرا که انجام این عمل سبب رفع افتادگی نوک بینی و زیباتر شدن هر چه بیشتر ظاهر آن می شود. کسانی که قصد انجام جراحی نوک بینی را دارند باید قبل از انجام جراحی، جراح ماهر و با تجربه در این زمینه را پیدا نموده و با دیدن نمونه کارهای جراح اقدام به انجام عمل نوکی بینی نمایند. در عمل نوک بینی این موضوع که چقدر نوک بینی بالا کشیده شود به عوامل متعددی مانند سن ، جنسیت و … بستگی دارد. در این مقاله سعی بر این کرده ایم تا شما را با عمل نوک بینی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

1_تاثیر سکل نوک بینی بر چهره

2_عمل نوک بینی چیست؟

3_دلیل انجام عمل نوک بینی

4_شرایط انجام جراحی نوک بینی

5_مزیت های جراحی نوک بینی

6_معایب جراحی نوک بینی

7_مراقبت های بعد از عمل نوک بینی

8_سخن پایانی

تاثیر شکل نوک بینی بر چهره

تاثیر شکل نوک بینی بر زیبایی
Nose from side view

نوک بینی درمحل اتصال خود به صورت، زاویه‌ ای را با لب بالایی ایحاد می‎کند که در حالت طبیعی اگر نوک بینی مقدارکمی متمایل به بالا باشد، سبب زیباتر شدن شکل ظاهری بینی می شود. درصورتی که زاویه قسمت پایین بینی با لب بالایی بیش از ۹۰ درجه باشد، بینی در زیباترین شکل خود می باشد. افراد بسیاری به ویژه خانم‌ها، جهت رفع افتادگی نوک بینی خود خواهان بالا بردن آن می باشند تا شکل زیباتری به آن بدهند. تصمیم در این مورد که نوک بینی دقیقاً چه میزان باید بالا برود، به عوامل متعددی بستگی دارد و در مورد هر فرد باید این عوامل قبل از جراحی نوک بینی، به دقت بررسی شوند.

عمل نوک بینی چیست؟

امروزه افراد بسیاری خواهان جراحی زیبایی هستند و با اینکه از عوارض آن آگاهی دارند ولی در هر صورت زیبایی برایشان در اولویت قرار دارد. افرادی که جراحی بینی در مشهد انجام می دهند، هدف های مختلفی از انجام عمل بینی دارند که از مهم ترین و شایع ترین آن ها، اصلاح نوک بینی می باشد. جراحی نوک بینی در داخل بینی انجام میشود و جراح می‎تواند از داخل بینی تغییرات لازم را بر روی استخوان وغضروف بینی انجام دهد. برای اینکه در جراحی نوک بینی، نوک بینی را اصلاح نمایند، غضروف‎ هایی قوی به غضروف ‎های نوک بینی پیوند می ‎دهند تا نوک بینی استحکام پیدا کند و سبب زیباتر شدن آن شود.

دلیل انجام عمل نوک بینی

دلیل انجام عمل نوک بینی
Face from nose

یکی از دلایل انجام جراحی نوک بینی این می باشد که این عمل موجب سربالا بودن و صاف شدن بینی می شود. اگر قصد انجام این نوع جراحی را دارید بهتر است قبل از جراحی، یک جراح ماهر و با تجربه در این زمینه پیدا نموده و با دیدن نمونه کارهای جراح تصمیم درستی در انتخاب جراح مناسب بگیرید، سپس در خصوص انجام جراحی نوک بینی اقدام نمایید. البته باید این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که جراحی نوک بینی برای بینی های استخوانی نسبت به سایر انواع بینی ها بهتر انجام می شود چرا که افراد با بینی های گوشتی به دلیل ضخیم بودن پوست این ناحیه و نرم بودن پره های بینی، مناسب جراحی نوک بینی نیستند. به طور کلی هر گونه تغییر در ساختار نوک بینی نیازمند روش ها و تکنیک های مختلفی می باشد که می تواند سبب کاهش نرمی و ضخامت جنس بینی شود.

شرایط انجام جراحی نوک بینی

انجام جراحی نوک بینی از شرایطی برخوردار می باشد که شامل موارد زیر می باشند.

 • پانسمان بینی بعد از جراحی
 • مدت زمان بیهوشی حدود ۴۵ دقیقه است.
 • باز کردن جراحی نوک بینی بعد از گذشت ۵ روز
 • شروع فعالیت های روزانه فرد روز بعد از جراحی
 • جراحی نوک بینی با بیهوشی قابل انجام است.
 • استفاده از بخیه جذبی و نیاز نداشتن به کشیدن بخیه ها

اینکه چقدر نوک بینی بالا کشیده شود به عوامل متعددی مانند سن ، جنسیت و … بستگی دارد. در اکثر مواقع نوک بینی باید به مقدار خیلی کمی به سمت بالا کشیده شود که برای انجام این کار باید دقت و ظرافت زیادی در حین جراحی به کار برده شود تا بتوان به بهترین نحو آن را انجام داد.

مزیت های جراحی نوک بینی

جراحی نوک بینی از مزیت هایی برخوردار می باشد که عبارت اند از:

 • بهبود شکل، زاویه و اندازه بینی
 • اصلاح مشکلات ساختاری بینی که تنفس را محدود می کند.
 • جراحی بینی می تواند تاثیر قابل توجهی روی اعتماد به نفس شما داشته باشد.

معایب جراحی نوک بینی

عمل نوک بینی دارای معایبی نییز می باشد که شامل موارد زیر می باشند.

 • امکان ایجاد زخم در پایه بینی بسته به نوع جراحی
 • برای شکل گیری روی صورت شما به زمان احتیاج دارد.
 • امکان پیش آمدن مشکلات پوستی یا خرابی بافت های پوست توسط مواد پیوندی

مراقبت های بعد از عمل نوک بینی

مراقبت های بعد از عمل نوک بینی
عمل بینی

پس از انجام جراحی نوک بینی همانند جراحی های دیگر، انجام مراقبت هایی مورد نیاز می باشد که عبارت اند از:

 • بعد از جراحی نوک بینی  تا مدتی از غذاهایی که نیازی به جویدن ندارد استفاده کنید.
 • بهتر است تا مدتی از انجام فعالیت های ورزشی و یا فعالیت های سنگین خودداری نمایید.
 • بهتر است در هنگام خواب از دو بالش استفاده نمایید چرا که بینی باید 30 درجه بالاتر از بدن قرار گیرد.
 • در صورتی که پزشک شما دارو هایی تجویز کرده است، سعی کنید آن ها را راس ساعت مصرف کنید.
 • تا جایی که امکان دارد به روی شکم و پهلو نخوابید. بهترین روش خوابیدن بعد از عمل بینی، خوابیدن به پشت می باشد.
 • اگر برروی بینی شما گچ یا اسپلینت بینی قرار گرفته، از شست و شوی صورت خود اجتناب کنید و برای تمیز نمودن صورت از دستمال های مرطوب استفاده نمایید.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد افرادی که بینی آن ها دچار افتادگی در نوک بینی خود می باشند جهت رفع آن و زیباتر نمودن ظاهر بینی خود اقدام به جراحی نوک بینی می نمایند. این موضوع که نوک بینی در حین جراحی چه مقدار باید بالا برده شود نیاز به دقت و ظرافت زیادی دارد، به همین علت قبل از انجام عمل نوک بینی باید درمورد بهترین و با تجربه ترین جراح بینی در این زمینه تحقیق نمایید و سپس اقدام به جراحی نمایید. پس از عمل به توصیه های پزشک خود و مراقبت هایی که در مطلب فوق ذکر شد عمل کنید تا نتیجه ای رضایت بخش حاصل شود.