جراحی انحراف بینی و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید! + فیلم و عکس

فهرست مطالب

جراحی انحراف بینی یکی از عمل هایی است که در جهت درمان استفاده می شود و معمولا افرادی برای این کار مراجعه می کنند که دارای مشکلاتی در این زمینه هستند. شما می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و این که هم بینی خود را خوش فرم تر کنید و هم مشکل انحراف آن را حل کنید. در این مقاله از سایت دکتر بیرقی اطلاعات کاملی را در زمینه ی عمل انحراف بینی به شما ارائه می دهیم.

انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی و بینی عمل شده
Nasal deviation and nose surgery

اولین سوالی که در این زمینه باید جواب دهیم، این است که اصلا انحراف بینی چیست؟ انحراف تیغی بینی که در عموم جامعه به آن انحراف بینی گفته می شود، اختلالی است که دلیل اصلی به وجود آمدن آن جابجایی دیواره ی نازک بین دو سوراخ بینی است.

دیواره غضروفی یا تیغه بینی که در علم پزشکی به آن سپتوم گفته می شود، بینی را به دو بخش راست و چپ تقسیم می کند. وقتی که اندازه گرایش بینی به یک سمت نامتعارف باشد، ما با این مشکل که به آن انحراف بینی می گوییم، مواجه می شویم که راه حل آن می تواند عمل انحراف بینی باشد. در این شیوه یکی از سوراخ های بینی بزرگ تر از دیگری می شود.

انحراف بینی می تواند خفیف و یا خیلی واضح باشد و این موضوع کاملا به فرد بستگی دارد.

انحرافات شدید باعث ایجاد مشکلاتی مانند کاهش جریان هوا، مشکلات تنفسی و مواردی از این دست می شوند. البته مشکلات دیگری مانند عدم تخلیه بینی و یا عفونت هم می تواند در زمینه انحراف بینی شدید وجود داشته باشد. پس برای عمل انحراف بینی باید در نظر گرفته شود که ابتدا مشکل بیمار در چه حدی است! زمانی که برای جراحی بینی اقدام می کنید این کار در جلسه معاینه و مشاوره قبل از عمل بینی به صورت کامل انجام می شود.

 

فیلم جراحی انحراف بینی

 

از کجا بفهمیم انحراف بینی داریم ؟

تیغه بینی مانند دیگر اجزای صورت تا زمان سن بلوغ رشد می کند. چون در بینی چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی وجود دارد ممکن است به هر دلیلی یکی از این مراکز کمتر و یا بیشتر از حد عادی رشد کنند و باعث شوند که ساختمان بینی در قسمت تیغه وسط دچار اختلالاتی شود و به سمت اطراف منحرف شود. این کجی بینی در قسمت داخلی بینی بوده و ممکن است در ظاهر فرد تاثیری نگذارد. همچنین اگر به بینی ضربه ایی در سن بلوغ وارد شود ممکن است به عملکرد این مراکز لطمه وارد شود.

 

علائم انحراف بینی

 • اختلال در تنفس
 • ایجاد اشکال در سینوس ها
 • خر و پف نمودن در زمان خواب
 • خونریزی های پی در پی از بینی
 • وجود ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق

 

جراحی انحراف بینی بدون زیبایی

در این روش که نام دیگر آن سپتوپلاستی است، نوعی جراحی است که در آن به صورت ویژه و تخصصی تنها بر درمان این اختلال تمرکز می شود. در واقع پزشکان می خواهند با استفاده از این روش تنها تنفس فرد را بهبود ببخشند و مشکلی که از آن رنج می برد را حل کند.

جراحی انحراف بینی بدون زیبایی

این جراحی به کسانی توصیه می شود که انحراف بینی تب و تاب را از آن ها گرفته و باعث شده است که دچار مشکل شوند. در ظاهر بینی این روش خیلی نمی تواند تغییرات محسوسی ایجاد کند، اما ایجاد تغییرات نامحسوس به وفور دیده می شود. در نظر داشته باشید که هدف از عمل انحراف بینی، زیبایی نیست بلکه بهبود بخشیدن تنفس و مواردی از این دست می باشد.

 

چرا باید عمل سپتوپلاستی انجام دهید؟

مزایا و کاربردهایی که این عمل جراحی باعث آن ها می شود، زیاد است که در ادامه به چند نمونه آن ها اشاره خواهیم کرد :

 • بهبود تنفس : وقتی که جریان هوا و راه آن باز می شود، فرد می تواند بهتر تنفس کند. این کار باعث افزایش آرامش بیمار نیز می شود.
 • بهبود حس بویایی : بهبود حس بویایی بعد از عمل انحراف بینی چرا که فرد می تواند بهتر تنفس کند و بوی اجسام را درک کند.
 • عفونت سینوسی کمتر : یکی از شایع ترین مشکلاتی که افراد داری انحراف بینی از آن رنج می برند، عفونت سینوسی است که با باز شدن مجراهای بینی و تخلیه عادی دیگر شاهد چنین مشکلاتی در فرد نخواهیم بود.
 • کیفیت خواب فرد بهتر می شود : کسانی که دچار انحراف بینی هستند در هنگام خواب دارای مشکلات بیشتری هستند چرا که تنفس آن ها سخت تر است! اما بعد از انجام عمل و بهبود انحراف بینی شاهد این هستیم که کیفیت خواب بیمار نیز افزایش پیدا می کند.

 

جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود ؟

عمل انحراف بینی بطور معمول بصورت سرپایی انجام می شود. در این جراحی ابتدا از بی حسی موضعی و یا بیهوشی جراحی بینی به صورت عمومی بسته به نظر جراح  و شرایط بیمار استفاده می شود. سپس جراح با زدن برش هایی در یک سمت بینی به تیغه بینی می تواند دسترسی داشته باشد، پس از آن جراح غشای مخاطی تیغه بینی را بالا برده و آن را به مکان مناسب انتقال داده و اصلاح می کند. ممکن است طی این جراحی موانعی که سد راه تیغه بینی است مانند بخشی از غضروف و یا استخوان های اضافی برداشته شود. در انتهای این جراحی، موقعیت غشای مخاطی نیز تغییر پیدا می کند.

 

مدت زمان عمل جراحی انحراف بینی چقدر است؟

عمل انحراف بینی ، بسته به شرایط بیمار و میزان شدت انحراف حدودا بین 30 تا 90 دقیقه ممکن است زمان ببرد.

 

آیا درد عمل انحراف بینی پس از جراحی زیاد است؟

با توجه به اینکه در حین جراحی بیمار یا بطور کامل بیهوش شده است و یا محل عمل بی حس شده بنابراین دردی را احساس نمی کند منتهی پس از جراحی و با از بین رفت اثر داروی بیهوشی و بی حسی این احتمال وجود دارد که فرد مقداری درد را احساس کند که کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

عکس قبل و بعد عمل انحراف بینی

علاوه بر این پزشک با تجویز داروهای مسکن و ضد درد موجب تسکین درد بیمار خواهد بود که لازم آنها را بطور مرتب و طبق دستور پزشک خود مصرف نمایید.

 

جراحی انحراف بینی و پولیپ

انحراف تیغه بینی می تواند موجب مسدودشدن و یا تنگی یک یا هر دو سوراخ بینی گردد که می تواند باعث مشکلات تنفسی برای فرد شود. همچنین در صورتی که پولیپ بینی بزرگ تر شود می تواند منجر به مسدودی و گرفتگی بینی شود، بنابراین هم انحراف بینی و هم پولیپ بینی دو مشکل اساسی هستند که می تواند تنفس را با اختلال مواجه کنند.

 

جراحی انحراف بینی و سینوزیت

سینوس ها در بخش های مختلفی از صورت قرار دارند و حفره هایی هستند که از هوا تشکیل شده اند. انحرافی بینی می تواند با خارج شدن مخاط از سینوس ها به داخل سوراخ های بینی ورود کرده و ایجاد تداخل شود که همین موضوع باعث رشد باکتری ها شده و التهاب و عفونت را در سینوس ها موجب می شود. مشکل سینوزیت در برخی از افراد که پولیپ بینی و یا انحراف بینی شدید دارند دیده می شود.

 

جراحی انحراف بینی و عمل زیبایی همزمان (سپتورینوپلاستی)

برخی از بیماران برای این که تناسب بینی با دیگر اجزای صورت را داشته باشند و اعتماد به نفسشان به مراتب بیشتر شود، تصمیم می گیرند که از سپتورینوپلاستی که در واقع ترکیب عمل انحراف بینی و  عمل زیبایی بینی است، استفاده کنند.

انجام این کار علاوه بر داشتن مزیت های عمل انحراف بینی مانند بهبود تنفس، بهبود کیفیت خواب فرد، عفونت سینوسی کمتر و بهبود حس بویایی، مزیت های عمل زیبایی بینی را نیز دارد.این نوع از عمل جراحی بینی بسیار شابع بوده و با کارکردی که دارد، اکثر افراد را ترغیب می کند که از آن استفاده کنند. شما هم می توانید از این شیوه استفاده کنید و یک بینی زیبا و بدون انحراف داشته باشید. در این زمینه اگر نیاز به معاینه و یا مشاوره رایگان دارید، می توانید با ما تماس بگیرید.

 

مزایای سپتورینوپلاستی

جراحی انحراف بینی و زیبایی
Septorhinoplasty

مهم ترین مزایای این نوع عمل عبارت اند از:

 • خر و پف را درمان می کند
 • گرفتگی ظاهری بینی را رفع می کند
 • ظاهر بینی کج شده را بهبود می بخشد
 • شکل بینی را به بهترین نحو تغییر می دهد
 • و …

 

پانسمان جراحی انحراف بینی

در عمل انحراف بینی جهت پانسمان، ورقه‌هایی از جنس سیلیکون در دو طرف تیغه بینی به صورت موقت گذاشته می‌شود تا از چسبندگی و بازگشت انحراف بینی جلوگیری شود و این ورقه‌ها تقریبا تا سه هفته داخل بینی وجود دارند تا در نهایت توسط جراح بیرون آورده شوند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه پانسمان بعد از عمل بینی کلیک کنید.

 

آیا عمل انحراف بینی بخیه دارد ؟

بله – حین عمل نیاز به بخیه های کوچک مابین دو سوراخ بینی است و در انتهای عمل هم، جراح بخیه هایی را در محل جراحی با استفاده از بخیه جذبی استفاده می کند.  همچنین جراح با استفاده از تکنیک های تغییر محل غضروف ها  و بخیه زدن و یا شکستن مدیریت شده استخوان های بینی می تواند نسبت به صاف کردن بینی اقدام نماید.

شش روز بعد از عمل جراحی، پزشک بعضی از بخیه ها را برمی دارد و چسب می زند. همچنین با گذشت روز هشتم پزشک کلیه بخیه های استفاده شده را بر میدارد.

 

عوارض عمل انحراف بینی

بطور معمول عمل انحراف بینی عوارض ناچیزی دارد و در صورتی که جراح باتجربه و ماهری برای این کار انتخاب کرده باشید عوارض عمل بینی بسیار کم خواهند بود اما می توان از کبودی، تورم و درد موقتی پس از جراحی بعنوان عوارض عمل انحراف بینی نام برد.

 

قیمت و هزینه جراحی انحراف بینی

عوامل متعددی در محاسبه قیمت جراحی انحراف بینی تاثیرگذار است از جمله آنها می توان به : نوع انجام جراحی، دستمزد پزشک جراح، هزینه بیمارستان یا کلینیک محل عمل و …  اشاره کرد. همچنین این نکته را هم به شما یادآور می شویم با توجه به اینکه عمل انحراف بینی جزء عمل های درمانی محسوب می شود و عمل زیبایی نیست، می توانید از بیمه تکمیلی برای جبران هزینه ای که انجام داده اید استفاده کنید.

 

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد عمل جراحی انحراف بینی نوعی عمل بینی می باشد که برای رفع انحراف بینی و مشکلات ناشی از آن مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که برای این نوع جراحی بینی اقدام می کنید جراح ابتدا میزان مشکل شما را بررسی می کند و سپس جراحی را انجام می دهد. بهتر است این کار را نزد یک پزشک با تجربه و با مهارت انجام دهید تا از مزایای آن به صورت کامل بهره مند شوید.

 

mayoclinic.org : منبع

دکتر آرش بیرقی طوسی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

بهترین جراح انحراف بینی مشهد
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دارای دانشنامه برد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی