نکات مهم در خصوص عمل بینی طبیعی

فهرست مطالب

عمل بینی طبیعی نوعی جراحی است که در آن تنها عیوب بینی برطرف می شود و در فرم بینی تغییرات کمتری نسبت به بینی فانتزی صورت می گیرد. این نوع عمل بینی یکی از مدل های پرطرفدار در میان خانم ها است. جهت انجام جراحی بینی طبیعی باید نکاتی را مورد توجه قرار داد که باعث کسب نتیجه بهتر از جراحی بینی می شود. در این مطلب سعی بر این کرده ایم تا شما را به طور کامل با جراحی بینی طبیعی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

1_عمل بینی با چه اهدافی انجام می گیرد؟

2_جراحی بینی طبیعی

3_عمل بینی طبیعی زنانه

4_عمل بینی طبیعی مردانه

5_هماهنگی بین اجزای صورت در جراحی بینی طبیعی

6_نکات مهم در خصوص جراحی بینی طبیعی

7_معیار های ظاهری مهم در جراحی بینی طبیعی

8_ویژگی های جراحی بینی طبیعی

9_اقدامات قبل از عمل بینی

10_نحوه عمل بینی طبیعی

11_مراقبت بعد از جراحی بینی طبیعی

12_سخن پایانی

عمل بینی با چه اهدافی انجام می گیرد؟

عمل بینی
Nose operated

جراحی های بینی با اهداف متعددی انجام می شوند که به طور کلی می توان آن ها را به دودسته تقسیم کرد:

 • دسته اول جراحی هایی را شامل می شود  که در جهت اصلاح عملکرد بینی انجام می شوند و بطور عمده اصلاح انحراف تیغه میانی بینی مدنظر قرار می گیرد. مشکلاتی نظیر پولیپ و تورم بافت های داخل بینی نیز ممکن است نیاز به جراحی های پیچیده تر داشته باشند که در بسیاری از موارد مستلزم استفاده از روش های اندوسکوپیک می باشند.
 • دسته دوم جراحی هایی را شامل می شود که با هدف تغییر شکل خارجی بینی و زیبایی آن صورت می گیرند و به جراحی پلاستیک بینی یا راینوپلاستی معروف می باشند.

جراحی بینی طبیعی

امروزه جراحی بینی طبیعی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. بنا بر نظر طرفداران این نوع جراحی، بینی فانتزی باعث کاهش جذابیت و زیبایی طبیعی چهره می شود و آن را مصنوعی جلوه می دهد به همین علت مراجعین زیادی تقاضا می کنند که فرم بینی شان طبیعی و متعادل شود. برخی دیگر از افراد که اکثر رنج سنی پایینتری دارند بینی های عروسکی و عمل بینی فانتزی را میپسندند که این بینی ها کوچکتر از اندازه طبیعی بینی و با قوس بیشتری جراحی میشود.

در هنگام مشاوره جراحی بینی در مشهد، جراح، بینی شما را به نسبت سایر اجزای صورت آنالیز و مورد بررسی قرار می دهد به علاوه نوع بینی ( عمل ترمیمی بینی ، عمل بینی گوشتی یا عمل بینی استخوانی و… )، پوست بینی، غضروف ها و… نیز در نتیجه جراحی بینی تاثیرگذار می باشند. با در نظر گرفتن تمامی این موارد، جراح بینی شما را از نتیجه جراحی بینی آگاه خواهد ساخت.

عمل بینی طبیعی زنانه

عمل بینی طبیعی یکی از مدل های پرطرفدار در میان خانم ها است. برخی از خانم ها بینی هایی معمولی دارند و جهت برطرف کردن ایرادات ناچیزی که در ظاهر بینی شان وجود دارد برای جراحي بيني طبيعي اقدام می کنند. در عمل بینی زنانه طبیعی، قوسی بر روی بینی ایجاد نمی شود و در صورت قوس دادن به پل و استخوان بینی، میزان قوس خیلی جزئی بوده و بیننده متوجه آن نمی شود. همچنین نوک بینی نیز حالت طبیعی داشته و به اصطلاح سر بالا نیست.

عمل بینی طبیعی مردانه

مردان ساختار صورتشان استخوانی تر از خانم ها می باشد به همین دلیل دارای جذبه بیشتری نسبت به بانوان هستند. آقایانی که اقدام به عمل جراحی بینی می کنند به طور اغلب تمایل دارند که بیننده متوجه عمل بینی و تغییرات آن نشود به همین دلیل فقط خواستار بهبود مشکلات بینی هستند. انجام جراحی بینی طبیعی برای یک آقا بسیار مناسب است زیرا در این جراحی ، تنها مشکلات بینی رفع می شود و فرم بینی به صورت طبیعی جراحی می شود .

هماهنگی بین اجزای صورت در جراحی بینی طبیعی

هماهنگی بین اجزای صورت در جراحی بینی طبیعی
بینی طبیعی از نمای جانبی

یکی از نکات مهم در جراحی بینی طبیعی هماهنگی اجزای صورت است در واقع بینی طبیعی به فرمی از بینی گفته می شود که بر اساس دیگر اجزای صورت کوچک شده باشد به گونه ای که کلیه اجزای صورت هماهنگی لازم را حفظ کند به همین منظور این هنر یک جراح بینی است که با تجربه و علمی که دارد این هماهنگی و تناسب را برقرار کند.

نکات مهم در خصوص جراحی بینی طبیعی

از جمله نکاتی که جهت انجام عمل بینی طبیعی باید مدنظر قرار گرفته شوند شامل نکات زیر می باشند:

 • برخورداری از سلامت بدنی
 • نداشتن اعتیاد به مصرف سیگار
 • تکمیل رشد استخوان های صورت
 • داشتن توقعات به جا و معقول از عمل بینی
 • در صورت سابقه جراحی بینی و نیاز به ترمیم مجدد، نهایت همکاری را با پزشک جراح بینی داشته باشند .

یک جراح بینی خوب سعی می کند تا حد امکان به خواست و سلیقه بیمار بها دهد و شرایط را طبق انتظارات بیمار یا مراجعه کننده پیش ببرد و اگر خواسته وی غیر اصولی یا ناشدنی بود، در جلسات مشاوره نتایج جراحی را تبیین کند .

معیار های ظاهری مهم در جراحی بینی طبیعی

جراح بینی پیش از عمل بینی، بینی را از نظر موارد زیر مورد بررسی قرار می دهد:

 • پره های بینی
 • مقدار چرخش بینی
 • مقدار برجستگی بینی
 • پهنای بینی: در واقع جراحی زیبایی بینی میتواند در هر دو طرف بینی باعث ایجاد تغییر در پهنای آن شود. یعنی ممکن است بعداز عمل، بینی پهنتر و یا باریکتر شود.
 • قرینگی بینی: جراحی زیبایی بینی مواردی مانند انحراف تیغه بینی، استخوانهای کج بینی که به دلیل آسیب دیدگی به وجود می‌آید و یا ممکن است غضروف های غیرقرینه به دلیل جراحی قبلی به وجود آمده باشد را اصلاح می کند.

ویژگی های جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی ویژگی هایی را به همراه دارد که تعدادی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • رعایت زاویه نوک بینی
 • تغییر سایز مناسب بینی
 • رعایت زاویه بین لب و بینی
 • قوس بینی بطور طبیعی و به میزان کم
 • رعایت تناسب بینی با دیگر اجزای چهره
 • ایجاد یک زاویه مناسب بین بینی و پیشانی
 • سوراخ های بینی به اندازه زیاد کوچک نمی شوند
 • دست نخوردن شکل و محل قرار گیری سوراخ های بینی

اقدامات قبل از عمل بینی طبیعی

اقدامات قبل از عمل بینی طبیعی
بینی طبیعی از نمای روبه رو

یکی از مهم ترین عوامل در نتیجه به دست آمده از عمل جراحی بینی و کاهش احتمال بروزعوارض ناشی از آن، رعایت نکات و اقدامات قبل از جراحی بینی می باشد که عبارتند از:

 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون و همینطور استعمال دخانیات به مدت 14 روز قبل از عمل بینی اجتناب کنید.
 • اگر به بیماری مزمنی ابتلا داشته یا دارید و داروی خاصی استفاده می نمایید حتماً آن را با جراح بینی خود در میان یگذارید.
 • قبل از عمل بینی ، در رابطه با یک جراح بینی خوب تحقیق نموده و یک جراح بینی مجرب و باتجربه را برای جراحی نمودن بینی تان انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب جراح بینی در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی ، در رابطه با انتظاراتی که از عمل زیبایی بینی دارید با جراح بینی خود صحبت نمایید.

نحوه عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی به جهت برطرف کردن نقائص زیبایی و رفع ایرادهای بینی فرد صورت می گیرد، در این موارد از قوس زیاد اجتناب میشود و نوک بینی بنا به درخواست بیمار تا حدی که افتادگی برطرف شود بالا برده میشود. جهت انجام این جراحی، پوست بینی، به صورت کلی از چهارچوب بینی جداشده تا بتوان تغییرات لازم را در ساختار استخوان و غضروف ایجاد کرد.

مراقبت بعد از جراحی بینی طبیعی

پس از جراحی بینی به دلیل داشتن اثرات بیهوشی به همراه داشتن یک همراه الزامی می باشد تا بتواند به شما کمک کند. معمولاً بعد از جراحی تا 2 تا 3 ساعت نیاز است بیمار بستری شود تا به هوش بیاید، در حدی که خودش بتواند راه برود اما یک سری راهکارهایی نیز وجود دارد که اعمال آن ها در سرعت روند بهبود اثر می گذارد، این راهکارها شامل موارد زیر می باشند:

 • تا 6 ماه اول از ورزش های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • پس از یک هفته می توانید حمام کنید تا گچ بینی شما خیس شود و به راحتی باز شود.
 • در هفته ی اول مراقب باشید و از غذاهای آبکی استفاده کنید تا فشاری به بینیتان وارد نشود.
 • سعی کنید در هفته ی اول به دلیل پانسمانی که بر روی صورت خود دارید از هر گونه خیس شدن جلوگیری کنید و برای تمیز کردن صورتتان از دستمال مرطوب استفاده کنید.
 • به هنگام دراز کشیدن خصوصاً در هفته ی اول و دوم بسیار مراقب باشید و سعی کنید حتماً در زیر سر خود دو بالش قرار دهید این عمل باعث می شود از تورم شما کاسته شود.
 • پس از جراحی بینی در اطراف چشم شما امکان کبودی وجود دارد بهتر است نگران نباشید زیرا این علائم بعد از جراحی طبیعی است و شما می توانید با استفاده از کمپرس یخ این موارد را برطرف کنید.

سخن پایانی

عمل بینی طبیعی جهت اصلاح عملکرد بینی انجام می شود و بطور عمده اصلاح انحراف تیغه میانی بینی مدنظر قرار می گیرد. برای اینکه از نتیجه جراحی خود راضی باشید، بهتر است که شناخت کاملی از جراحی بینی طبیعی داشته باشید چرا که نکاتی هستند که در نتیجه بینی طبیعی تاثیر به سزایی می گذارند. دکتر بیرقی در جلسه مشاوره جراحی بینی به مراجعه کنندگان خود تمامی موارد قبل و بعد عمل را توضیح می دهد تا در نهایت از نتیجه جراحی خود رضایت کامل را داشته باشند.