دوره نقاهت عمل بینی یکی از مهمترین مراحل جراحی بینی است که لازم است افراد اطلاعات دقیق و کاملی نسبت به انجام نکات و توصیه های آن داشته باشند در غیراینصورت می تواند باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای فرد شده و بر روی نتیجه عمل بینی هم تاثیرگذار خواهد شد. متاسفانه امروزه افراد بسیاری هستند که درباره دوره نقاهت عمل بینی اطلاعات کاملی ندارند و همین عدم آگاهی در نهایت موجب بدفرمی بینی و کاهش اعتماد به نفس آنان خواهد شد.

با ما تا انتها همراه باشید تا در مورد دوره ی نقاهت جراحی بینی اطلاعات بیشتری کسب کنید…

 

دوران نقاهت جراحی بینی

همانند دیگر عمل ها، دوره ی نقاهت بعد از عمل بینی دارای شرایط خاصی است. رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی معمولا در کمتر از دو ساعت انجام می شود اما بعد از عمل روند بهبودی و دوره نقاهت عمل زیبایی بینی بسیار طولانی تر خواهد بود و طول دوره برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

رینوپلاستی عملی است که در جهت زیبایی بینی انجام می شود و برای افرادی که بطور مادرزادی و یا طی حادثه و برخورد دچار مشکل و نقص در این عضو بدن می شوند کاربرد دارد. بهمین خاطر برای انجام بهتر آن لازم است که اطلاعات کافی داشته باشند.

 

دوران نقاهت بعد از عمل بینی

دوران نقاهت بعد از عمل بینی

عمل جراحی بینی از دو مرحله تشکیل شده است : مرحله اول بیهوشی و مرحله دوم مربوط به بخش جراحی بینی می شود.

در مرحله اول پزشک روش بیهوشی مناسب را برای شروع عمل در نظر می گیرد که بطور معمول از داروهای آرام بخش و بی حسی موضعی استفاده می شود.

سپس در مرحله دوم، کار جراحی بینی توسط پزشک متخصص و با تجربه آغاز می شود و  بر اساس بررسی هایی که در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی با بیمار انجام شده، مشکلات و نقص هایی که در ناحیه بینی وجود دارد برطرف و اصلاح می گردد.

نکته مهم آن است که باید در انتخاب جراح عمل بینی خود نهایت دقت را به کار گیرید چرا که با انتخاب اشتباه، احتمال نقص در عملکرد و بوجود آمدن عوارض عمل بینی جبران ناپذیر وجود خواهد داشت، باید گفت انتخاب یک جراح با تجربه و دارای مهارت بالا تضمینی برای بهترین نتیجه عمل بینی شما می باشد.

 

دوره نقاهت عمل بینی چقدر است ؟

مدت زمان نقاهت جراحی بینی معمولا چهار تا پنج روز است. پانسمان روی بینی با توجه به نوع عمل و زمانی که جراح به شما توصیه می کند، بین یک هفته تا ۱۰ روز می باشد. همچنین باید در نظر داشت کاهش ورم بینی چند ماه زمان می برد تا به نتیجه دلخواهد برسید. دوره نقاهت افرادی که تجربه عمل پولیپ بینی داشته اند با توجه به میزان مشکلشان متفاوت است.

طی کردن دوره نقاهت بعد از عمل بینی برای برخی افراد به راحتی انجام می شود اما برای برخی دیگر با مشکلاتی نظیر گرفتگی بینی، کبودی چشم ها و سر درد همراه می شود که استراحت به مدت یک هفته توصیه می گردد. پس از رینوپلاستی بینی ورم کرده و ظاهر به نسبت نامناسبی می گیرد که کاملا عادی بوده و جای نگرانی ندارد.

 

چند روز بعد از عمل بینی میتوان کار کرد؟

از متداول ترین سوالاتی که همواره متقاضیان عمل بینی از پزشک خود می پرسند این است که انجام کارهای خانه بعد از عمل بینی ممکن است؟ و یا چند روز بعد از عمل بینی میشه رانندگی کرد؟ زمان نقاهت عمل بینی چقدر طول می کشد؟

کبودی چشم پس از عمل زیبایی بینی

کبودی چشم پس از عمل زیبایی بینی

جهت سپری کردن دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی فرد باید حداقل یک هفته از محل کار یا تحصیل خود دور باشد تا کبودی های چشم که پس از عمل بینی بوجود می آید برطرف شود. این کبودی ها با گذشت دو تا سه روز احتمال دارد بیشتر هم شود و موجب ایجاد ظاهر نامناسبی برای فرد خواهد شد که بعد از یک هفته به مرور برطرف می شوند.

بطورکلی یک هفته پس از جراحی بینی می توانید با اعتماد به نفس کامل به محل کار یا تحصیل خود برگشته و یا به انجام کارهای خانه بپردازید اما توجه داشته باشید که از فعالیت های سنگین و پرخطر تا مدتی خودداری کنید و توصیه هایی که پزشک به شما داده را با نهایت دقت انجام دهید تا به بهترین فرم دلخواه خود برسید.

آیا سپری کردن دوره نقاهت بعد عمل بینی سخت و دردناک است؟

میزان درد که پس از عمل جراحی بینی خواهید داشت به نسبت بسیار زیادی به رعایت توصیه ها و نکاتی که پزشک به شما گفته بستگی دارد. هر چقدر توصیه های پزشک را بیشتر و بهتر انجام دهید هم دوره نقاهت راحت تری خواهید داشت و هم اینکه در نهایت روند بهبودی به خوبی طی شده و نتیجه مطلوب حاصل می شود.

 

پس از عمل جراحی ممکن است علائم جابجایی غضروف بینی بعد از عمل پدیدار شود و با وجود تورمی که بر روی بینی ایجاد می شود با لمس این نقطه ممکن است درد خفیفی را احساس کنید که این درد طبیعی بوده و جای نگرانی و استرس ندارد و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی برطرف خواهد شد.

 

با توجه به اینکه در زمان عمل بینی از داروهای بی حسی جهت بیهوشی استفاده می شود لذا لازم است تا ۴ ساعت پس از عمل از پرخوری و مصرف غذاهای سنگین خودداری کنید. پس از ۴ ساعت می توانید آب و آبمیوه میل کنید.

با توجه به اینکه حرکت روده و معده با استفاده از داروهای بی حسی کند شده لذا ممکن است وقتی چیزی میخورید دچار استفراغ و یا حالت تهوع شوید که برای شما می تواند دردناک و آزاردهنده باشد لذا با آگاهی از این موضوع سعی کنید از غذاهای سبک و نرم استفاده نمایید.

۲۰ نکته مهم دوره نقاهت پس از جراحی بینی

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

در دوره نقاهت عمل بینی تعدادی از مهم‌ترین نکاتی که باید رعایت شود در ادامه آمده است :

 1. پس از گذشت دو تا سه روز از عمل جراحی بینی ورم، درد و کبودی بیشتر خواهد شد و این موضوع طبیعی است و جای نگرانی نیست.
 2. جهت رفع ورم بینی بعد از جراحی می توانید در سه روز اول از کمپرس سرد استفاده کنید. پس از این ۳ روز می توانید از کمپرس گرم کمک بگیرید تا میزان کبودی ها کمتر شود.
 3. برای تهیه کمپرس سرد میبایست مقداری یخ را در یک کیسه پلاستیکی ریخته و سپس لای یک حوله گذاشته و هر ۱۰ دقیقه یکبار اطراف بینی قرار دهید. در نظر داشته باشید که کیسه یخ نباید با مستقیما با پوست تماس داشته باشد. برای تهیه کمپرس گرک هم میتوانید حوله را بر روی بخاری یا شوفاژ قرار داده تا گرم شود و سپس بر روی صورت بگذارید. دقت کنید در این حالت هم نباید از دمای بسیار بالا یا آب جوش استفاده شود.
 4. پس از عمل ممکن است حالت تپش قلب، سرگیجه یا تهوع داشته باشید که این موارد به مرور و با گذشت زمان برطرف خواهد شد.
 5. حداقل به مدت ۲ هفته میبایست زمان خواب سر خود را بالا نگه دارید و برای این منظور می توانید از دو بالش نرم زیر سر خود استفاده کنید تا سر شما بالاتر از بدنتان قرار گیرد. این کار به خروج خون اضافه و مایعات از بینی کمک شایانی خواهد کرد. از پایین انداختن سر بعد از عمل بینی جدا خودداری کنید.
 6. بهتر است دو تا سه روز اول را بطور کامل استراحت کنید و به مدت یک هفته از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 7. در صورتی که بینی خونریزی کرد سر خود را کمی بالاتر نگه دارید و با گاز استریل سوراخ های بینی خود را بپوشانید تا خونریزی بند بیاید. راهکار دیگر آن است که قسمت پایین بینی را به آرامی کمی فشار دارده و به مدت ۱۵ دقیقه نگه دارید. در صورتی که میزان خونریزی قابل کنترل نبود حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
 8. به میزان زیاد غذاهای آبکی و مایعات مصرف کنید و از خوردن غذاهای سفت که نیاز به گاز زدن دارد خودداری کنید.
 9. غذا را تکه تکه کرده و در ابعاد کوچک تر مصرف کنید و برای خوردن مایعات از نی استفاده کنید.
 10. پانسمان داخل بینی پس از ۳ روز و آتل یا پانسمان روی بینی هم معمولا پس از ۷  تا ۱۰ روز پس از عمل برداشته می شود.
 11. برای شستن و تمیز کردن دندان ها از یک مسواک نرم استفاده کنید.
 12. لازم است ت ۲ ماه پس از عمل بطور مرتب از چسب بینی استفاده نمایید تا فرک دلخواه رسیده و ورم بینی کاهش پیدا کند.
 13. آموزش صحیح چسب زدن را حتما از پزشک خود یاد بگیرید به دلیل اینکه در روند تغییرات بینی شما نقش بسزایی دارد و نباید اشتباه انجام دهید.
 14. نباید هیچ شربه یا فشاری به بینی خود وارد کنید. زمان روبوسی و یا فعالیت های روزانه بسیار مراقب باشید و هرگونه فشار بر روی بینی را به حداقل برسانید.
 15. برای عطسه کردن با دهان باز عطسه کنید تا فشاری به بینی وارد نشود. همچنین تا دو هفته از فین کردن بینی خودداری کنید.
 16. مصرف ادویه ها و نمک را کاهش دهید.
 17. میوه و سبزیجات بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. آب آناناس می تواند به روند بهبود زخم ها کمک کند.
 18. مصرف ماهی و میگو در دوره نقاهت عمل بینی بسیار مفید است.
 19. کاهش ورم بینی به زمان بیشتری نیاز دارد و معمولا به ۶ماه تا یکسال زمان نیاز دارد.
 20. در نظر داشته باشید در بعضی از افراد نتیجه عمل بینی پس از یک سال مشخص می شود که بستگی به نوع عمل و فرم بینی دارد.

 

medtronic.com , okoa.org :منابع

دکتر آرش بیرقی طوسی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

دکتر آرش بیرقی طوسی جراح عمل زیبایی بینی در مشهد
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دارای دانشنامه برد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی